شیکو گالری ، کلاهبرداری گالری شیکو با فروش محصولی که وجود نداشت!

فرزاد جوزقی
فرزاد جوزقی
به وبلاگ شخصی من خوش اومدین. بیست و چهار سالمه و چند ساله که کار طراحی تم و پلاگین وردپرسی انجام میدم اما این چند وقته شیفت کردم سمت بک‌اند و در زمینه طراحی و توسعه وب‌سایت با زبون PHP مشغول به کارم. مطالب وبلاگم هر چیزیه که به نظرم به جالب باشه یا به درد بخور. خوشحال میشم نظراتتونو بشنوم:)

این مطلب رو با دوستاتون به اشتراک بزارید!

سر فصل‌های این مطلب
مطلب

من معمولا تجربه‌های خریدی که ارزش نقل شدن داشته باشن رو اینجا مینویسم. محصولی که یه قیمتی داشته باشه که ارزش زمان گذاشتن برای نوشتن داشته باشه. اما این سری، فروشگاه شیکو گالری که اتفاقا توی اینستا پیج بسیار پر فالوری داره، با یه کلاهبرداری 385 هزار تومنی باعث شد که بخوام تجربمو منتقل کنم!

این مطلب طبق تجربه شخصی من نوشته شده و من بابت نوشتن این مطلب هیچ مبغلی از هیچ شخصی دریافت نکردم و این مطلب رو بدون پشتیبانی هیچ شرکت یا شخص ثانویه نوشتم و تنها هدف من از نوشتن این مطلب، زنده کردن حقم و جلوگیری از کلاهبرداری شیکو از افراد بیشتره. تمامی مسائل مطرح شده در این مطلب به همراه سند های مربوطه منتشر شده. تنها برای حفظ حریم شخصی و جلوگیری از هرگونه مشکل بعدی، بخش‌هایی از اسکرین شات‌ها شطرنجی شده است.

ممکنه براتون سوال شده باشه 385 تومن چه ارزشی داره که براش مطلب بنویسم؟ درسته ما یه مبلغ ناچیز رو از دست دادیدم، اما با توجه به قیمت محصولاتی که توی فروشگاهشون هست و شیوه خاص کلاهبرداری شیکو گالری، ممکنه بخاطر اعتمادتون به سادگی چند میلیون تومن ضرر کنید و در نهایت مثل ما، با ریجکت شدن تماساتون از طرف فروشنده بسیار محترمشون رو به رو بشید!

قضیه کلاهبرداری شیکو گالری از کجا شروع شد؟

داستان از 17 بهمن شروع میشه. وقتی فروشگاه اینترنتی شیکو گالری (با اسم سایت گالری شیکو)، ست ساعتی که مدتی قبل پسندیده بودیم رو بعد یکی دو ماه موجود کرد. دوست من این ست رو از سایتشون به آدرس shikkogallery[dot]com سفارش داد.

دوست من تمامی مبلغ 385 هزار تومان رو (360 هزار تومان محصول به اضافه 25 هزار تومان ارسال) رو همون موقع ثبت سفارش (تاریخ 17 بهمن) از درگاه پرداخت اینترنتی این سایت پرداخت کرد. این هم رسیدش:

رسید پرداخت سفارش سایت گالری شیکو
رسید پرداخت سفارش سایت گالری شیکو

 

این هم تائید پرداخت و ثبت سفارش توی سایت خودشون:

جزئیات سفارش ثبت شده در سایت
جزئیات سفارش ثبت شده در سایت شیکو، سایز: ست

اما به دلیل اینکه دوست من در خوابگاه زندگی میکرد و نیاز بود برای تحویل مرسوله با چند نگهبان هماهنگ بشه و پیچیدگیش زیاد بود، آدرس و شماره تلفن خونه ما رو داد تا تحویل من بدن محصول رو.

چند دقیقه بعد از نهایی کردن سفارش و پرداخت آنلاین محصول پیامک تائید سفارش برای من اومد.

محصولی که ثبت سفارش کردیم، پولش رو دادیم و هیچوقت ندیدیمش این بود:

محصول خریداری شده از سایت فروشگاه شیکو گالری
صفحه محصول خریداری شده از سایت فروشگاه شیکو گالری (تاریخ اسکرین شات: 2 اسفند 1401)

همون طوری که توی این تصویر میبینید این محصول در سایت شیکو گالری در سه سایز موجوده. سایز کوچیک، سایز بزرگ و ست که قیمتش حدود 2 برابر بود (که مشخصاً شامل یک ساعت کوچیک و یک ساعت بزرگ میشد)

بعد از تائید سفارش این محصول، چه اتفاقی افتاد؟ بازه ارسال چند روزه بود؟

از اونجا که من سفارش نداده بودم و دوستم سفارش داده بود، من خودم پیگیر ارسال محصول نبودم. چون هیچ اطلاعی از بازه ارسال محصولشون نداشتم. اما دوستم هر از گاهی تماس میگرفت و پیگیر اومدن محصولا میشد که من بهش میگفتم هیچی به هیچی!

طبق گفته اینستاگرام خودشون، بازه ارسال بین ۲ تا ۵ روز کاری بوده که خب معمولا اون پنج روز برای شهرستان‌ها و مناطق دوره نه تهران. با این‌حال حتی زنگ نزدیم پیگیری کنیم گفتیم حتما سرشون شلوغه.

اگر یادتون باشه گفتم تاریخ سفارش ما 17 بهمن بود. بعد از گذشت حدود 9 روز در تاریخ 26 بهمن حدود ساعت 4 ظهر بود که از یه خط همراه 0993341xxxx با من تماس گرفتن و گفتن که از شیکو گالری هستن:

محصولی که سفارش داده بودید متاسفانه سایز بزرگش رو موجود نداریم. اگر مایل باشید به جای رنگ مشکی میتونیم رنگ رز گلد بهتون تقدیم کنیم یا اینکه هردوشو سایز کوچیک بفرستیم.

اینجا من بهشون گفتم که سفارش مال من نبوده و باید با دوستم هماهنگ کنن. شماره ایشونم بهشون دادم و گفتم که با خودشون تماس بگیرن چون مطمئن نبودم تصمیمشون چیه.

چند دقیقه بعد، دوستم به من زنگ زد و گفت که از شیکو گالری بهش زنگ زدن. توضیح داد که رنگ رز گلد به نظرش قشنگ نیست و  دوتا سایز کوچیک هم به کارش نمیاد. اما وقتی به اون خانمی که پشت تلفن بوده گفته که سفارش رو کنسل کنه، اون خانم گفته در صورت کنسلی 70 درصد قیمت بهتون برگردونده میشه و شما 30 درصد بابت کنسلی سفارش جریمه میشید!!!

دوست من توضیح میده که ما اگر رنگ دیگه یا دوتا سایز کوچیک میخواستیم، میتونستیم همون‌هارو سفارش بدیم نه اینکه ست بگیریم که قرار بوده بزرگ و کوچیک باشه! اما اون خانم مجددا تکرار میکنه که یا باید انتخاب کنید یا 30 درصد جریمه میشید!

اینجا دوست من از اون خانم میخواد که شماره تماس مدیرش رو بده که ایشون میگن مسئول این کار منم، مسئولیت پیگیری فروش‌ها با منه و هر موضوعی هست و هیچ راه ارتباطی نمیده و میگه هر موضوعی هست باید با من صحبت کنید!

توجه کنید! به جرم پول دادن برای خرید محصولی که شیکو گالری میفروخته و موجود نداشته، ما بیش از 120 هزار تومن جریمه میشیم!

جالب‌تر زمانی بود که دوستم گفت توی استوری اینستاگرامشون نوشتن ارسال سفارشات بین 2 تا 5 روز کاری طول میکشه. اما شیکو گالری تازه بعد 9 روز یادش اومده بود که ساعتی که توی سایتش موجود بوده و ما سفارش دادیم موجود نیست!!!

اینجا بود که من مشکوک شدم که نکنه این سایت مربوط به اینستاگرامشون نیست و داره با اسم شیکو کلاهبرداری میکنه؟ که دیدم نه! توی بایو اینستاگرامشونم آدرس این سایت هست.

لینک سایت گالری شیکو در اینستاگرام شیکو گالری
لینک سایت گالری شیکو در اینستاگرام شیکو گالری

شاید فکر کنید خونه ما اون سر دنیا بوده یا ما پشت کوه زندگی میکنیم و دلیل تاخیر در آماده سازی سفارش سخت بودن ارسال بوده؟! اما نه! این درحالیه که خونه ما منطقه 6 تهرانه! یعنی یه منطقه دقیقا تو مرکز تهران که یکی از تجاری ترین مناطق نه فقط تهران، که کل ایرانه! اما شیکو تازه بعد 9 روز یادش میاد که سفارش مارو پیگیری کنه!

آیا کلاهبرداری شیکو گالری به کسر 30 درصد جریمه ختم شد؟ نه! کل پولمونو خوردن!

بیاید تا اینجا یه جمع بندی کنیم!

  1. تاریخ سفارش 17 بهمن بوده که به گفته خودشون 2 تا 5 روزه باید میرسیده اما بعد 9 روز تازه فهمیدن موجود نیست! درحالی که سفارش مستقیما از سایت بوده و موجودی سایت منطقا باید به روز میبوده یا یکی دوروزه متوجه عدم موجودی میشدن!
  2. بعد از متوجه شدن اینکه موجودی ندارن، به جای پس دادن پولمون بعد 9 روز و دلجویی از ما، فروشندشون به ما میگه من مدیری ندارم که باهاش حرف بزنید و هرچی هست باید با خودم صحبت کنید و مثل ربات این جملات رو تکرار میکنه.
  3. در نهایت راهکاری که به ما دادن این بود: یا از بین رهکارایی که گفتم یکیو انتخاب میکنید یا بالای 120 هزار تومن پولتونو (30 درصد سفارش 385 تومنی) میکشیم بالا!!!

اینجا بود که من خودم به اون خطی که بهم زنگ زده بود، زنگ زدم که تماس سریعا ریجکت شد و پیامک اومد: نمیتوانم صحبت کنم. موضوع چیست؟

این آخرین پیامی بود که از اون شماره برای من اومد و حتی به خوردن اون 30% هم رضایت ندادن و همه پولو خوردن!!!

براشون توضیح دادم که ما محصول رو به صورت ست سفارش دادیم و شما مسئول این هستید که ساعت رو یا به صورت ست به ما تحویل بدید یا اینکه پولمونو پس بدید. اما هیچ پیامی پاسخ داده نشد.

این موقع بود که لاگین کردم توی سایت شیکو گالری و با یه موضوع خیلی جالب رو به رو شدم! توی وضعیت سفارش ما توی سایت شیکو نوشته شده بود: تکمیل شده!!! یعنی کار سفارش با موفقیت انجام شده! معیار انجام شدنش چی بود؟ نمیدونم!

وضعیت سفارشی که خودشون گفتن موجود ندارن تکمیل شده وارد شده!
وضعیت سفارشی که خودشون گفتن موجود ندارن تکمیل شده وارد شده!

اگر مدیران گالری شیکو دارن این مطلب رو میبینن و میخوان بگن که مرسوله ارسال شده بوده و… ممنون میشم بهم بگن که چرا ادمینشون دیگه جوابمو نداد و در صورتی هم که مثلا ما خونه نبودیم (طی این مدت مادر من به دلیل عمل دستش استراحت مطلق بود تو خونه و همیشه یک نفر هم کنارش بود تو خونه) چرا تماس نگرفتن یا پیام ندادن؟ چون ما توی سایت های خودمون درصورتی که شخص منزل نباشه و تلفن جواب نده (از اونجا که پول رو تمام و کمال پرداخت کرده پس ایستگاه نگرفته) براش پیامک میفرستیم که برای ارسال مجدد تماس بگیره و باهامون هماهنگ کنه.

خلاصه شروع کردم بالا پایین کردن سایتشون، توی تمام این سایت یه راه درست ارتباطی وجود نداشت! مثلا توی فوتر نوشته بود “تماس با ما” ولی وقتی روش کلیک میکردی هیچ صفحه‌ای باز نمیشد و صرفا یه نوشته بود.
همینطور بخشایی به نام: درباره ما و نماد اعتماد الکترونیک هم داشت که هیچکدوم لینک نداشتن و فقط نوشته بودن!

خلاصه هیچ راه ارتباطی بجز یه شماره تلفن شخصی (فکر میکنم با 0910 شروع میشد) توی فوتر صفحشون وجود نداشت که اونم بهش زنگ میزدی میگفت در شبکه موجود نیست :))

فوتر سایت شیکو گالری که هیچ لینک و دکمه‌ای نداره فقط یسری نوشتست
فوتر سایت شیکو گالری که هیچ لینک و دکمه‌ای نداره فقط یسری نوشتست

با یکم توجه متوجه شدم سایتشون رو شرکت سازیتو زده، به اونها زنگ زدم و ازشون کمک خواستم و بهم گفتن که کمک خاصی از دستشون بر نمیاد چون مسئولیت پشتیبانی فروش سایت طبق قرارداد با فروشنده هست و صرفا طراح سایتن و نمیتونن اطلاعات تماس اونهارو بدون هماهنگی بهم بدن. (که منطقی بود)

وضعیت بی در و پیکر سایتشون رو به دوستم توضیح دادم و بهش گفتم که چرا از سایتی که نه نماد اعتماد داره، نه راه ارتباطی درست داره و نه حتی یه صفحه “تماس با ما”؛ اعتماد کردی و ازشون خرید کردی؟ که بهم گفت قبلا تجربه خرید ازشون رو داشته و اوکی بوده همه چیز.

آیا من تنها کسی بودم که گالری شیکو پولم رو دزدیده بود؟ مطلقا نه!

رفتم و توی شبکه‌های احتماعی سرچ کردم و دیدم خیلیا مثل من طعمه انواع مختلف کلاهبرداری گالری شیکو شده بودن. از یه تاریخی به بعد تعداد افراد ناراضی به طرز جالبی خیلی زیاد شده بود. میشد نتیجه گرفت که کلاهربداری و دزدی، شیوه جدید درآمدزایی فروشگاه شیکو گالری هستش. (که خب سودش از کار تمیز خیلی بیشتره و بهشونم خیلی چسبیده)

اینها فقط تعداد کمی از موارد مشابه این مثلا فروشگاه هستن. با یک سرچ ساده به تعداد خیلی بیشتری از کلاهبرداریاشون میرسید!

blank blank blank

مسئولیت صحت محتوای اسکرین‌شات‌های قرار داده شده بر عهده من نیست. من فقط نظرات منتشر شده به صورت عمومی افرادی که مشکلی مشابه خودم داشتن به اشتراک گذاشتم.

بعد از این داستان چند بار دیگه به اون شماره پیام دادم و خیلی متحرمانه مشکلمو مطرح کردم ولی خب! هیچی به هیچی.

در نهایت توی آخرین پیام محترمانه بهشون گفتم که مبلغ رو پس بدن تا مجبور نشم وقتمو هدر بدم و درباره کلاه برداری که کردن مطلب بنویسم. اما بازم جوابی دریافت نکردم که این به معنی این بود که بنا ندارن مشکل منو حل کنن.

این شد که با وجود مشغله زیاد و درگیری کمپین‌های نوروزی سایت‌ها و مشکلات متعدد هاستینگ‌ها و… درحالی که بخاطر کرونا زیر سرم افتادم این مطلب رو منتشر میکنم.

این کلیت پیام‌های رد و بدل شده بین من و ایشون بود (از اونجا که این شماره به عنوان شیکو گالری و نه به عنوان شخص با من تماس گرفت، پس انتشار این اسکرین‌شات با شماره مخدوش، نقض حریم شخصی نیست؛ در صورت شخصی بودن این شماره، راه من برای شکایت از شیکو گالری برای منتشر کردن شماره شخصی بنده به همراه اشتراک گذاری اطلاعات خرید من به اشخاص ثانویه باز خواهد بود):

پیام‌های من و مسئول سفارشات شیکو گالری
پیام‌های من و مسئول سفارشات شیکو گالری. از غلطای عجیب غریب نگارشیم میتونید میزان عصبی بودنمو حس کنید!

نتیجه گیری از کلاه برداری شیکو گالری

380 هزار تومن پول زیادی نیست. اما به عنوان یه طراح وب که چندین سایت فروش آنلاین دارم میدونم چقدر یه همچین کلاهبرداری چیپ و زشتی میتونه به اعتماد افراد برای خرید اینترنتی ضربه بزنه. امیدوارم با انتشار این مطلب جلوی ضررهای مشابه گرفته بشه.

امیدوارم این مطلب بتونه به شماهم کمک کنه تا فریب شیکو گالری و استوریای رنگارنگشو نخورید و هرگز به این فروشگاه بی در و پیکر اعتماد نکنید.

تا تاریخ انتشار این پست (2 فروردین 1402) هیچگونه تماس یا پیامی از طرف شیکو برای عذرخواهی یا حتی تحویل مرسوله انجام نشده.

خوشحال میشم اگر شما هم تجربه مشابهی از کلاهبرداری سایت گالری شیکو دارید برای من و بقیه بنویسید تا همه از این کلاهبرداری ها مطلع بشن و جلوی ضرر افراد بیشتر گرفته بشه.

این مطلب رو با دوستاتون به اشتراک بزارید!

درباره من
فرزاد جوزقی

فرزاد جوزقی

به وبلاگ شخصی من خوش اومدین. بیست و چهار سالمه و چند ساله که کار طراحی تم و پلاگین وردپرسی انجام میدم اما این چند وقته شیفت کردم سمت بک‌اند و در زمینه طراحی و توسعه وب‌سایت با زبون PHP مشغول به کارم. مطالب وبلاگم هر چیزیه که به نظرم به جالب باشه یا به درد بخور. خوشحال میشم نظراتتونو بشنوم:)
مطالب مرتبط
سوالات پر تکرار
بله. من از سایتشون خرید کردم و طی یک چند ماهه تا قرون آخر پولمو بالا کشیدن و پیامامم جواب ندادن.
بله. سایت گالری شیکو در واقع سایت همون شیکوگالری اینستاگرام هست که پول من رو خوردن.
به گفته خودشون 30% جریمه میگیرن! البته برای من که یه هزارتومنی هم پس ندادن!
بخاطر اینکه بعد 9 روز از پرداخت هزینه بهم زنگ زدن گفتن جنس موجود ندارن!
بله دقیقا! جنس رو فروختن و بعد 9 روز گفتن نداریم باید چیز دیگه بردارید یا جریمه بشید!
خیر. دیگه جوابمو ندادن و بعد از دوماه یه عذرخواهیم نکردن ازم! هم پولم رفت هم اعتمادم.
تگ‌ها
کامنت‌ها
  1. سلام برای من اتفاقی شبیه این افتاد . من اسفند ماه 1401 ثبت سفارش کردم دوتا ساعت ک هر کدوم 350 بودن و هنوز ک هنوزه و اردیبهشت ماه 1402 سفارش ب دست من نرسیده و هرچی پیام دادم ک کد رهگیریی ب اسم من نبوده گفتن ک صبور باشید دوباره کد میزاریم و فک نکنم ک قرار باشه ساعتی ب دست من برسه و خیلی دوس دارم از این پیج شکایت کنم و اطلاع رسانی کنم برای بقیه تا اشتباه منو تکرار نکنن

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

این مطلب رو با دوستاتون به اشتراک بزارید!