مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی مشمولان خدمت و مدارک خروج از کشور دانشجویان 98

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی مشمولان خدمت و مدارک خروج از کشور دانشجویان 98Reviewed by Farzad Jozaghi on Dec 5Rating: 5.0مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی مشمولان خدمت و مدارک خروج از کشور دانشجویان 98مدارک لازم برای دریافت گذرنامه دانشجویی و مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی برای خروج از کشور دانشجویان و دانش‌آموزان مشمول خدمت سربازی سال 98

این تجربه شخصی من از گرفتن پاسپورت دانشجویی (دریافت گذرنامه دانشجویی) سفر تفریحی برای مشمولان سربازی دانشجو و دانش‌آموز هست. بهتون پیشنهاد میکنم حتما این مطلب رو بخونید. چند نکته مهم در این باره بهتون میگم تا در خروج به مشکل نخورید.

من دی ماه سال 96 بود که تصمیم گرفتم یک سفر به گرجستان داشته باشم. برای من هم مثل خیلی دانشجوی‌های پسر دیگه غولی وجود داشت به نام مشمولیت سربازی! متاسفانه مطالب توی اینترنت هم بسیار گنگ و قدیمی بود و اطمینانی بهشون نبود. این بود که تصمیم گرفتم یک مطلب درست درمون راجع به مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی برای مشمولان دانشجو و دانش آموز بنویسم! من فرض رو بر این میگیرم که شما غیبت از سربازی نداشتین و معافیت تحصیلیتون هم مشکلی نداره.

نکته اول: حدود یکماه قبل از تاریخ سفرتون این پروسه گرفتن پاسپورت و مجور خروج رو شروع کنید چون ممکنه طولانی بشه و باعث بهم خوردن سفرتون بشه.

نکته دوم: سعی کنید همه چیز رو قبل از تعطیلات بین نیمسال های تحصیلی (مثلا فاصله بین دی تا بهمن که دانشگاه تق و لقه) با دانشگاه اوکی کنید چون اگر از آخرین امتحان بگذره هم درگیر مرخصی رفتن کارکنان دانشگاه میشید و هم اینکه طبق قانون باید از تاریخ انتخواب واحدتون بگذره تا ترم بعد شروع بشه و بتونین اشتغال به تحصیل بگیرین که این میتونه پروسه کاریتونو چند هفته عقب بندازه!

توجه!!! پاسپورت دانشجویی که شما با گذاشتن وثیقه میگیرید مطلقاً با پاسپورتی که پدرتون با پایان خدمت و داداشتون با معافیت دائم میگیرن فرقی نداره! نه از لحاظ ظاهری و نه مسافرت به کشور‌های دیگه! انقضاءشم مثل بقیه 5 سالست! تنها تفاوتی که شما با بقیه دارین در مجوز خروج از کشور هست. مجوز خروج از کشور چیزیه که صادر میشه تا اجازه بده شما طی اون بازه که اعلام کردین از کشور خارج بشین. مجوز شما هیچ محدودیتی در پاسپورتتون اعمال نمیکنه و هیچ جایی بجز سیستم سازمان مهاجرت و گذرنامه ایران درباره اینکه شما با وثیقه اومدین بیرون یا بی وثیقه اطلاعی نداره!

این عکس از پاسپورت داشنجویی خودم. همینطوری که میبینین اعتبارش 5 سالست!

تاریخ انقضا پاسپورت دانشجویی
تاریخ انقضا پاسپورت دانشجویی هم 5 ساله است

خب! بریم سر کارمون

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی و مدارک مورد نیاز برای خروج از کشور دانشجویی سال 1398

 1. مراجعه به دفتر پلیس+10 و دریافت کد سخا
 2. ورود به پورتال سایت خدمات الکترونیک انتظامی با استفاده از کد سخا و کد ملی و ثبت درخواست خروج از کشور
 3. مراجعه به دانشگاه محل تحصیلتون و گرفتن تاییدیه تحصیلی (این بخش رو حتما بخونید نکته مهمی داره)
 4. ساخت حساب بانک قوامین
 5. مراجعه به سایت و قراردادن و وثیقه خروج از کشور
 6. مراجعه به پلیس+10 و پر کردن مدارک جهت دریافت پاسپورت

مرحله اول گرفتن پاسپورت: مراجعه به پلیس+10 و دریافت کد سخا

من که نمیدونم سخا مخفف چیه. اما داشتن این کد اولین قدم برای دریافت گذرنامه شما هست.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن کد سخا (مورد نیاز برای پاسپورت):

 1. یه قطعه عکس سه در چهار یا شیش در چهار
 2. اصل کارت ملی (هوشمند یا قدیمی)
 3. اصل شناسنامه عکسدار
 4. کپی از دوطرف کارت ملی
 5. هزینه تشکیل پرونده (اون موقع 3 تومن بود)

خب! با این مدارک تشریف میبرین یه دفتر پلیس+10 و بهشون میگین که کد سخا میخاین. لیست دفاتر پلیس+10 تهران

بعد از پرداخت هزینه اونا به شما یک کاغذ پرینت شده میدن که داخلش کد سخاتون هست.
یک نکته مهم راجع به عکس و کپی کارت‌ملی اینه که اونارو بعد از تشکیل پرونده پس میدن بهتون و میتونید توی مرحله پنجم بازم ازشون استفاده کنین.

مرحله دوم گرفتن پاسپورت: مراجعه به پورتال خدمات الکترونیک انتظامی

حالا باید وارد پورتال سایت خدمات الکترونیک انتظامی بشید. نام کاربریتون شماره ملی‌تون هست و پسووردتون کد سخا که مرحله قبل از پلیس+10 گرفتین. حالا بالا سمت راست روی خدمات الکترونیک بعد روی وظیفه عمومی کلیک کنید و بعدش هم درخواست خروج از کشور رو بزنین.

ثبت درخواست خروج از کشور در پورتال خدمات الکترونیک
ثبت درخواست خروج از کشور در پورتال خدمات الکترونیک

اینجا ممکنه ازتون یکسری اطلاعات تکمیلی مثل شماره تلفن و… بخواد. اونهارو هم بهش بدین.

بعد نوع مسافرتتون رو مشخص کنین.

مثلا اگر گذرنامه میخاین که برین ترکیه لباس بخرین یا میخاین برین تایلند تفریحات سالم کنین باید بزنید سفرتون سیاحتیه. برای سفر سیاحتی شما باید 15 میلیون بصورت نقد وثیقه بزارین (در مرحله پنجم)
اگر هم میخاین برین کربلا یا مکه برای زیارت، باید نوع سفرتون رو زیارتی بزنین که وثیقه اش 3.5 میلیون تومنه. من تجربه سفر زیارتی ندارم اما فکر میکنم باید یکسری مدارک باید ارائه کنید که نشون بده شما قصد سفر به صورت زیارتی دارین.

حالا باید بازه سفرتون رو مشخص کنید که حداکثر 20 روز در هر نیم سال تحصیلی هست. همچنین هر نیمسال تحصیلی شما فقط دوبار میتونید از کشور خارج بشید که مجموعشون نباید از 20روز بیشتر بشه. یعنی اگر یه سفر 14روزه رفتین و برگشتین، در اون نیم سال تحصیلی فقط 6 روز دیگه میتونین از کشور خارج باشین.

بعد هم باید کشوری که قراره پس ار خروج به ایران واردش میشید رو مشخص کنید. مثلا اگر دارید زمینی میرید گرجستان باید از یکی کشور های ترکیه، آذربایجان، ارمنستان رد بشید تا به اونجا برسید. پس کشور مقصدتون میشه یکی از این سه تا که قراره اول واردش بشید (مثلا ارمنستان) نه خود گرجستان. اما اگر هواپیمایی دارید خارج میشید مقصد روی بلیتتون رو باید بزنین.

اینجا یک نکته مهم هم وجود داره. شما هیچ محدودیتی در سفر کردن ندارید. مثلا میتونید پس از خروج از ایران به هر کشوری که میخاید (البته اگر راهتون بدن) برید. فقط باید طی بازه ای که اعلام کردین وارد ایران بشین (فرقی نمیکنه از چه مرزی. میتونید از مرز ترکیه برید و از مرز پاکستان برگردین :))).

در نهایت ورودتون به کشور اتوماتیک ثبت میشه و مبلغ وثیقه هم بعد از حدود 48 ساعت از ورودتون به ایران اتوماتیک برمیگرده به حسابتون.

مرحله سوم: مراجعه به دانشگاه یا مدرسه محل تحصیل و دریافت تاییدیه تحصیلی

این مرحله ممکنه بسته به دانشگاهتون فرق کنه. برای من یک پرینت برنامه هفتگی با مهر آموزش دانشگاه و یک فیش تصویه حساب از حسابداری به همراه مهر حسابداری به همراه اجازه نامه رئیس دانشگاه خاستن و درنهایت این مدارک رو دادم دبیرخونه دانشگاه. تاییدیه تحصیلی بصورت الکترونیکی توسط دانشگاه تایید میشه و شما نیاز به گرفتن نامه یا انجام کار خاصی ندارید. برای من تقریبا یک هفته طول کشید تا وضعیت تحصیلم تایید بشه توی پورتال خدمات انتظامی و مرحله بعدی که قسمت دردناک واریز وثیقه بود برام باز بشه:))

مرحله چهارم: ساخت حساب در بانک قوامین

این قسمت خیلی مهمه. حسابتون حتما حتما حتما باید به اسم خودتون باشه و کارت بانک به همراه رمز دوم داشته باشه.

مرحله پنجم: پرداخت وثیقه با توجه به نوع خروج از کشور دانشجو

خب حالا باید دوباره وارد پورتال خدمات الکترونیک بشید و با توجه به نوع سفرتون همون طور که بالا شرح دادم 15 یا 3.5 میلیون تومن از طریق درگاه بانک به صورت آنلاین پرداخت کنین (برای جلوگیری از هر مشکلی از همون حساب قوامینتون پرداخت کنین). در کنار اون باید شماره حساب قوامینتون رو هم بدین که وقتی برگشتین پول بهش واریز بشه. در وارد کردن شماره حساب خیلی دقت کنید که یوقت شماره حساب کس دیگرو نزنید و بعد دچار مشکل بشید.

مرحله ششم:

بعد از یکی دوروز از پرداخل وثیقه SMS تایید میاد که مجوز خروج شما صادر شده است(ممکنه هم نیاد. مثلا برای من نیومد) پس خودتون باید سایت رو چک کنید. وقتی توی سایت دیدین که نوشته مجوز خروجتون صادر شده با مدارکی که این زیر نوشتم تشریف میبرین پلیس+10 و اونجا مدارک دریافت پاسپورت(گذرنامه) رو پر میکنین و منتظر اومدنش میمونین.

مدارک مورد نیاز پلیس+10 برای گرفتن پاسپورت دانشجویی

 1. اصل شناسنامه عکسدار
 2. اصل کارت ملی (قدیم یا جدید)
 3. کپی از تمام صفحات شناسنامه (حتی صفحات خالیش :|)
 4. کپی از کارت ملی (دوطرف)
 5. 2 تا عکس 6×4
 6. جنازه پاسپورت قبلیتون (اگر باطل شده)

در نهایت بعد از یکی دوهفته براتون پاسپورتتون میاد که کنارش یه برگه پیوست هست که توضیح داده وضعیت خروجتون به چه شکل هست :))

نمونه پاسپورت دریافت شده در پایان پروسه خروج از کشور مشمولان سربازی به همراه وضعیت خروج از کشور
نمونه پاسپورت دریافت شده در پایان پروسه خروج از کشور مشمولان سربازی به همراه وضعیت خروج از کشور

امیدوارم این مطلب به دردتون خورده باشه. سفرتون بخیر :))

*** بروزرسانی فروردین 1398 ***

درصورتی که صرفاً نیاز به پاسپورت دارین (مثلا برای گرفتن وقت سفارت) و قصد خروج از کشور ندارین میتونین درخواست پاسپورتتون رو به پلیس+10 محلتون بدین. نیازی به وثیقه و… نیست. منتها نیاز به اشتغال به تحصیل از دانشگاه دارین و باید برای خروج از کشور وثیقه بزارین و کار های لازم رو انجام بدین تا بتونین از کشور خارج بشید.

البته چیزی که گفتم واقعا نمیدونم درسته یا نه! چون یه عده میگن فقط گرفتن پاسپورت نیازی به مجوز خروج نداره و تونستن بدون وثیقه و مجوز خروج پاسپورت بگیرن برای نوبت سفارت، از طرفی یه سری هم میگن باید حتماً مجوز خروج داشته باشین تا پاسپورت بدن 😐 خلاصه اگر سر از قانونش دراوردم بهتون خبر میدم.

*** بروزرسانی شهریور 1398 ***

خب با توجه به تجربه‌ای که آقای کرنیج (آخه چرا اسم خودتو ننوشتی برادر؟😁) توی کامنتا نوشت متوجه شدم که برای گرفتن پاسپورت باید وثیقه بزارید و تمام مراحل بالارو برید. بعد تکمیل موارد بالا و گرفتن پاسپورتتون، باید منتظر بشین تا بازه‌ای که برای سفرتون وارد کردید تموم بشه بعد با کپی صفحه اول و آخر پاسپورت و دفترچه بانک قوامین به نظام وظیفه برید و اعلام کنسلی سفر کنید و مبلغتونو پس بگیرید و پاسپورتتونم نگه دارین. 🙂

 

پربازدید ترین مطالب بلاگ من
سفرنامه گرجستان و تفلیس در فابریکا
سفرنامه گرجستان، سفر زمینی به تفلیس و فابریکا

سفرنامه گرجستان، تجربیات من از سفر زمینی من به پایتخت گرجستان و اقامت در هاستل فابریکا

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی
مراحل گرفتن پاسپورت برای مشمولان دانشجو و دانش‌آموز

در این مطلب به طور کامل توضیح دادم که چطور میتونین با اشتغال به تحصیل گذرنامه بگیرین

سفرنامه گرجستان و تفلیس در فابریکا
سفرنامه ارمنستان، خاطرات سفر به ایروان و تاتو

خاطرات من از سفر به همسایه شمالی بد اخلاقمون! خوشمزه‌ترین و بدمزه‌ترین مسافرت زندگیم

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی
آموزش کامل ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

در این مطلب یاد میدم که سایتتون رو در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید و در نتایج گوگل دیده بشین

نظرات
 1. سلام
  وقت بخیر
  منظورتون از تاییده تحصیلی همون اشتغال به تحصیل هست
  چون من زنگ زدم به پلیش+10گفتند اشتغال به تحصیل می خواییم
  بعد اینکه چند روز طول میکشه تا تاییدش کنند

 2. سلام سپاس بابت مطلب مفیدتون.
  من تو مرحله ی تایید دانشگاه هستم و 3 شنبه 30 ام هم بلیط پرواز ترکیه دارم امروز رفتم دانشگاه و مسئول آموزش برای تایید نبود و گفتن یکشنبه 28 ام میاد. اگه یکشنبه 28 ام صبح از طرف دانشگاه تایید بشه تا سه شنبه شب 30 ام مجوز خروج صادر می شه؟ پاسپورتم دارم.

 3. سلام آقا فرزاد
  اطلاعات کافی و دقیقی بود و با یک ادبیات شفاف و همه کس پسند. عالی بود. ممنون از وقتی که برای ارسال این اطلاعات برای استفاده همه کردی. موفق باشی.

 4. سلام ، مرسی داداش بابت توضیحاتت
  یه سوالی دارم ، من الان پاسپورت لازم دارم برای ی سری کارام، برای اربعین درخواست مجوز خروج از کشور دادم ولی قصد خروج ندارم، توی سایت نظام وظیفه زده بود 3تومن وثیقه میخاد که بعد از ثبت درخواست شد 0 تومن ! گویا وثیقه نمیخاد واسه اربعین!و منتظر تاییدیه دانشگاه هستم …
  فقط ی سوالی دارم ، اونم اینه که این پاسی که بهم میدن اعتبارش 5 سالست یا فقط تا انتهای اربعین اعتبار داره؟ و کی و کجا باید بگم که از کشور بیرون نرفتم؟ :/
  و معافیت تحصیلیم هم تا سال 99 هست ، بعد از اتمامش دیگه نمیتونم درخواست مجوز بدم دیگه؟ درسته؟ :))

 5. سلام. من میخوام از طریق اربعین برای پاسپورت اقدام کنم ولی قصد ندارم برم فقط میخوام پاسپورتو بگیرم به من گفتن بهت پاسپورت موقت میدیم بعد از اربعین پاسپورت اصل میاد برات میخواستم بدونم بعد از اینکه تاریخ ورود و خروج از کشورو ثبت کردم ولی نرم پساپورت اصلو بهم میدن؟؟مشکلی واسم پیش نمیاد؟؟

 6. سلام داداش !
  من حدودا 1 ماه دیگه پاسپورتم مدتش تموم میشه ( منقضی میشه ) باید تمدید کنم . راستش قصد خروج از کشور ندارم ولی دی ماه امتحان آیلتس دارم .. امتحان آیلتس هم نیاز هستش که پاسپورت ببری با خودت … برای تمدید پاسپورت بازم باید 15 تومن وثیقه بزارم ؟

 7. ﺳﻼﻡ ﺟﻨﺎﺏ ﻣﺮﺳﻲ ﺑﺎﺑﺖ اﻃﻼﻋﺎﺗﻲ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻣﺎ ﺩﺭﻣﻴﻮﻥ ﮔﺬاﺷﺘﻴﺪ.
  ﺳﻮاﻟﻢ اﻳﻨﻪ ﻛﻪ ﻣﻦ ﺩﺭاﻳﺮاﻥ ﺩاﻧﺸﺠﻮ ﻧﻴﺴﺘﻢ اﻣﻜﺎﻧﺶ ﻫﺴﺖ ﻣﺜﻼ ﻳﻜﻲ ﺩﻭﻣﺎﻩ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﺮﻡ ﻭﺑﻌﺪاﺯ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﭘﺎﺳﭙﻮﺭﺕ اﺯ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ اﻧﺼﺮاﻑ ﻣﻴﺪﻡ
  ﭼﻮﻥ ﻣﻦ ﺑﺎﻳﺪ ﺳﺎﻝ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﻛﻪ ﻣﻴﺭﻡ ﺩاﺧﻞ ﻧﻮﺯﺩﻩ ﺳﺎﻟﮕﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮاﻱ ﻛﺎﻟﺞ ﺩﺭﺁﻟﻤﺎﻥ ﻭﻗﺖ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺑﮕﻴﺮﻡ ﻭﻭﻗﺖ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﻫﻢ ﻻﺯﻣﺶ اﻳﻨﻪ ﻛﻪ ﭘﺎﺳﭙﻮﺭﺕ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻲ.ﻓﻘﻄ ﺑﮕﻴﻦ ﺁﻳﺎ ﻣﻴﺸﻪ ﻳﻜﻲ ﺩﻭﻣﺎﻩ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﺮﻡ ﻭﺑﻌﺪاﺯ اﺧﺰ ﭘﺎﺳﭙﻮﺭﺕ اﻧﺼﺮاﻑ ﺑﺪﻡ??
  ﺧﻴﻠﻲ ﻓﻜﺮﻡ ﺩﺭﮔﻴﺮﻩ ﻭاﺳﺘﺮﺱ ﺩاﺭﻡ
  ﻟﻂﻔﺎ اﮔﻪ اﻣﻜﺎﻧﺶ ﻫﺴﺖ ﺭاﻫﻨﻤﺎﻳﻲ ﻛﻨﻴﺪ.
  ﻣﺮﺳﻲ

 8. الان رفتم کد سخا بگرم که البته بازه ی اربعین هم هست. فقط شماره ملی گرفت و کد رو بهم داد. یعنی یکی دیگه هم میتونست جا من بره شماره ملیمو بگه و کدمو بگیره و بره تو سایت هر غلطی دلش خواس بکنه 😐

 9. سلام همسرم پاسش رو برای سفرمون به ترکیه دقیقا منطبق با توضیحات شما گرفته ممنون از این مطلب جامع و کاملتون که کلی مارو راهنمایی کرد . در کنار پاسپورت یه برگه سفید اومد که تاریخ مجاز عدم حضور رو توی یه کادر نوشته و یه سری توضیحات دیگه . آیا این برگه برای خروج لازمه که در کنار پاس ارائه بشه ؟!؟

 10. خب من مراحل اینترنتی را انجام دادم و بعد از این که پیامک اومد رفتم +10 فرم را پر کردم. واسه دانشجویان فقط همون موافقت الکترونیکی هست و واسه دانش آموزان گواهی اشتغال به تحصیل هم باید ببری. واسعه اربعین اقدام کردم.
  گفت پاسپورتت بعد از اربعین میاد و با یک کاغذ میری عراق!
  میترسم نرم اربعین و پاسپورتم نیاد! ۱۵۰ هم هزینش شد.

 11. سلام اقا فرزاد دمت گرم که اینقد دقیق نوشتی
  فقط یه سوال
  اینکه وقتی وثیقه میزاری ۱۵ میلیون اگر تایید شد نیازی نیست مدرکی ببری پلیس +۱۰ برای اینکه تایید شده که ما ۱۵ میلیون و گذاشتیمو نظام وظیفه ام تو سایت تایید کرده

 12. سلام مرسي از توضيحاتون
  فقط يه سوال دارم تو قانون گفتن هر سال اجازه يه بار خروج هست
  كسي كه ميخواد ٢سري خروج كنه شرايطش چي ميشه؟

 13. سلام
  با تشکر از مدیر سایت
  من بعد از ۲ روز که آمدم از ترکیه اس ام اس آمد بازه زمانی تاریخ برگشت شما گذشت بعد ۶ روز رفتم نظام وظیفه که ورودم ثبت نشده بود آقا پاس رو گرفت به بارکدش رو اسکن کرد گفت تا آخر هفته دیگه یا هفته دیگه میاد ولی ۲ الی ۳ ساعت بعد که اس ام اس آمد ورود شما ثبت وثیقه بزودی واریز میشه ۴۸ ساعت بعد. از اس ام اس مبلغ واریز شد و پاس هم الآن پیش خودم هست
  در ضمن اس ام اس بانک قوامین رو فعال کنید
  همچنین جی بی رمز رمز دوم یک بار مصرف پویا
  حساب رو با ۲۰ هزار تومان باز کنید و ۱۵ میلیون رو داخل بانک قوامین کارت به کارت کنید
  داخل شعب بانک قوامین کارت خوان هایی است که تا سقف ۱۵ میلیون میشه کارت به کارت کرد

 14. سلام.
  الان پاسپورت واسه اربعین گرفتم و وثیقه هم رایگان بود و قصد ندارم برم سفر. آیا بعد از پایان مهلت سفر باید خودم را به جایی معرفی کنم که من سفر نرفتم؟

 15. سلام و خسته نباشید به مدیریت سایت بچه ها من رفتم وان ترکیه و به جا ۳ مهر ۴ مهر رفتم و ۷ مهر برگشتم
  بازه زمانی خروج مهم نیست فقط ورود باید به موقع باشه
  بعد از ۶ روز رفتم نظام وظیفه تو میدان سپاه با پاسپورت
  کارت ملیم رو نگاه کرد رفتم یه ساختمان دیگه آقا گفت برو دست راست رفتم چکم کردن رفتم گفت خط زرد رو دنبال کن به ساختمان دیگه طبقه ۲ خروج از کشور رو فیس گرفتم فقط وقت ها سریع به سریع می‌ره جلو تا خلوت شد سریع برید باجه
  پاسم رو اسکن کرد گفت تا آخر این هفته یا هفته دیگه وثیقت میاد بعد هم چند ساعت بعد اس ام اس اومد بازگشت شما در نظام وظیفه ثبت شد و بزودی وثیقتون برمیگرده
  همیشه بعد از ورود یک هفته صبر کنید اگر اس ام اس نیومد برید نظام وظیفه
  در ضمن پاسم رو هم نگرفتند
  قابل توجه کسایی که میگفتند پاس رو میگرند وثیقه رو میدم
  عوارض هم اینترنتی پرداخت کنید هر وقت پرداخت کنید تا آخر سال اعتبار داره برای استفاده

 16. سلام و احترام
  تعداد روزی که سازمان نظام وظیفه، مجوز خروج از کشور صادر میکنه محدودیتی نداره و این موضوع فقط به محل تحصیل مربوط میشه
  این موضوع رو از خود نظام وظیفه پرسیدم و گفتم که همه دوستان در جریان باشند.
  ممنون از اطلاع رسانی و سایت خوبتون

 17. سلام آقا فرزاد .وقتتون بخیر عزیز
  من پاسپورت دارم و اعتبار هم داره الان وثیقمو گذاشتم و پس از 3 روز پیامک مجوز خروج شما صادر شد مراحل بعدی را از پلیس گذرنامه پیگیری کنید برام اومده . کار من دیگه تمامه ؟ ینی دیگه میتونم خارج شماز کشور ؟

 18. سلام عزیز خیلی ممنون از مطالبت که انقدر ما رو خوب راهنمایی کرد.
  میخواستم بپرسم میشه ما صرفا برای گرفتن پاسپورت و نه خروج از کشور اقدام کنیم و تاریخ خروج و ورود کشور رو فقط با فاصله یک روز بزنیم؟
  چون گفته بودی که توی هر نیمسال فقط بیست روز میتونید سفر کنید.
  میگم به فاصله یک روز چون الکی اون مهلته ۲۰ روزمون نسوزه؟
  ما که تاریخ سفرمون معلوم نیست هنوز ولی بزای فقط گرفتن یک روز میشه این کارو کرد یا نه؟

 19. سلام اقا فرزاد جان ممنون بخاطر مطالب مفیدت من چنتا سوال دارم اول اینکه من الان درخواست پاس دادم برای اربعین و نیازی به وثیقه نداره حالا الان تو سایت نوشته:درخواست شما برای برسی به سازمان وظیفه منتقل خواهد شد. حالا سوالم اینه فعلا باید صبر کنم کاری نباید انجام بدم؟ سوال بعدیم اینه من برای امتحان ایلتس میخوام پاس بگیرم و اصلا نمیخوام سفر زیارتیمو برم پاسمو که ازم نمیگیرن بعدا؟چون ماه بعد میخوام یه سفر سیاحتی برم باکو دیگه اونموقع لازم نیست اینکارارو انجام بدم؟فقط باید وثیقه بزارم و مجوز خروج از کشور بگیرم؟
  پیشاپیش ممنون از شما

 20. سلام وقتتون بخیر من دانشجو ام پاسپورت هم دارم پارسال تابستون قسمت شد رفتم کربلا اربعین امسالم میخوام برم الان نمیدونم چیکار کنم اول باید برم پلیس+10 یا برم دانشگاه و اینکه چقدر طول میکشه مجوزخروجم صادر شه چون خیلی عجله دارم و استرس زیاد چون همراهام زود میرن میترسم جا بمونم . خیلی ممنونتون میشم جواب بدین .

 21. سلام ممنون از راهنماییتون .یه سوال .من الان از سفر برگشتم 15 ملیون وثیقه ای که گذاشتم کی آزاد میشه؟؟؟!

 22. سلام خسته نباشید. من برای بیست تا بیست و هشت شهریوری که گذشت مجوز خروجم صادر شد ولی نرفتم. میخواستم بدونم که چجوری دوباره وقت بگیرم برای یکی دوماه آینده؟ حداکثر چقدر میتونم وقت بگیرم؟ پولم رو باید پس بگیرم دوباره بریزم و تمام این مراحل رو از اول برم؟ الان با این پاسپورت بدون گرفتن وقت خروج میتونم از کشور خارج بشم یا نه؟

 23. اقا فرزاد سلام ، عرض به حضورت ک بنده برگه اتمام تحصیل دارم یعنی کاردانی تموم شده منتظرم ک کارای کارشناسی رو انجام بدم و فعلا تو اون بازه ی یکساله فراغت از تحصیل هستم میخوام بدونم ک میتونم برای اربعین اقدام کنم ؟؟؟ پاسپورت هم ندارم !
  ایا مجوز خروج میدن ؟

 24. سلام. من تازه دانشگاه ثبت نام کردم. درخواست خروج از کشورم هم برای اربعین ثبت کردم. یه پیام برام اومده که مجوز خروج از کشور شما ثبت شد و برای ادامه مراحل برم اداره پلیس گذرنامه. پاسپورت هم ندارم. حالا من باید چیکار کنم؟ منظورش از اداره پلیس گذرنامه کجاست؟
  ممنون از پاسخگوییت.

 25. سلام ممنون واسه توضیح خوبتون
  یه چیزی رو بگم که امسال قانون جدید گذاشتن که از تاریخ 7 مهر 1398 برای سفر زیارتی اربعین بدون پرداخت وثیقه میشه خروج از کشور گرفت
  من خودم به احتمال زیاد اربعین نمیرم اما میخوام توهمین بازه پاسپورتمو بگیرم

  • سلام داداش یه سوال. این قانون جدید بدون پرداخت وثیقه. تا اربعین فقط میشه بدون وثیقه رفت کربلا؟یا بعد از اربعین هم میشه بدون پرداخت وثیقه رفت کربلا؟

 26. آقا فرزاد یک سوال:
  یکی از رفقای ما مدت زمان تحصیلش طول کشیده و بنا بر این دانشگاه براش اشتغال به تحصیل صادر نمی کنه (زورش میرسه دیگه!)
  این بنده خدا برای اینکه بتونه پاسپورت بگیره، راهی داره کارش به دانشگاه نیوفته؟
  با توجه به اینکه ظاهرا امسال برای سفر اربعین نیازی به وثیقه گذاشتن و اخذ مجوز از نظام وظیفه برای دانشجویان نیست، این بنده خدا چطوری میتونه درخواست پاسپورت بده بدون اینکه نیازی به موافقت دانشگاه داشته باشه؟

 27. سلام خیلی ممنون از مطلب بسیار مفیدی که زحمتشو کشیدین و ارائه کردین
  سوالی که داشتم این بود که اگه اون وثیقه 15 میلیونی رو بعد از گرفتن پاسپورتمون، پس بگیریم:
  1. آیا پاسپورتمون همچنان اعتبار بین المللی که قبلاً داشت رو خواهد داشت؟یعنی از طرف سفارت مثلاً آلمان قابل پیگیری خواهد بود؟ (چون میخوام وقت سفارت بگیرم از سفارت آلمان.)
  2. آیا همزمان با استرداد وثیقه، پاسپورت رو هم ازمون پس میگیرن؟

 28. سلام من دانشجوی روزانه هستم هوشبری. دانشگاه میگه باید تعهد بدی و یه نفر به عنوان ضامن امضا کنه.منم می خوام برم خارج درس بخونم. اگه من نیام چه مشکلی برای ضامن پیش میاد

 29. با سلام دوست عزيز. من با معافيت تحصيلي اقدام به پاسپورت كنم و تاريخ خروج رو بري دي ماه بزنم ايا الان پاسپورت رو ميتونم بگيرم يا بايد نزديك زمان خروج باشه تا پاسپورت رو بدن؟؟

 30. سلام
  خیلی ممنون از توضیحات خوبت.
  من ۱ سوال داشتم، من خروج از کشور رو از تاریخ ۱۰ مهر تا ۲۸ مهر یعنی ۱۸ روز زدم، وثیقه رو هم واریز کزدن ۵شنبه، احتمالا شنبه(۳۰ شهریور) بره برای مجوز.
  هر وقت مجوز رو صادر کردن برای بازه ۱۰ مهر تا ۲۸ مهر، میتونم قبل از ۱۰ مهر برم برای پاسپورت اقدام کنم یا حتما باید در داخل بازه اعلامی پاسپورت رو بگیرم؟

 31. آقا سلام وقت بخیر
  دوست عزیز من تازه دانشگاه ثبت نام کردم و کلاس هام 7 مهر تازه شروع میشه…میخواستم توی همین ماه یک سفر به گرجستان داشته باشم و یه مقدار هم عجله دارم راستش. آیا اگه الان درخواست خروج از کشورم رو بزنم دانشگاه قبول میکنه؟؟ یا حتما باید صبر کنم و چند جلسه سر کلاس ها حاضر بشم؟

  • نمیدونم. ولی احتمالا کار خاصی باید انجام بدی اونجا. چون من یبار که به اشتباه رفتن مسئول اداره گذرنامه گفت که فقط دفعاتی که پاسپورت داری باید بیای اینجا!

 32. سلام داداش
  تو سایت نظام وطیفه نوشته مجوز خروج شما صادر شد و جهت بررسی به اداره گذرنامه صادر شد
  مرحله 5 تموم شده مرحله 6 مونده
  الان من میتونم بذم اربعین یا نه باید اداره گذرنامه هم مجوز بده؟

 33. سلام
  اول خیلی تشکر می‌کنم ازت بابت اینکه اومدی این مسئله رو توضیح دادی. الان دیگه قشنگ توی گوگل اولین نتیجه وبلاگتو میاره‌ها :دی
  من شاید از قبل عید هی دنبال این بودم که منی که فقط پاسپورت می‌خوام چطوری باید اقدام کنم. خصوصاً فقط اینجا اشاره شده بود که اونایی که سفر رو کنسل می‌کنن بهشون گفتن پاسپورت رو پس بدید!
  حالا با توجه به کامنت بعضی از دوستان و تجربه خودم، فرزاد لطفاً اون قسمت بروزرسانی رو تغییر بده و این مورد که سوال خیلی‌ها هست رو بذار به جاش:
  کسایی که پاسپورت نیاز دارن به هردلیل (اپلای کردن، وقت سفارت، آزمون‌های بین‌المللی و…) باید حتماً درخواست مجوز خروج از کشور بدن. اصلاً برای پر کردن فرم درخواست پاسپورت این لازمه که قبلش مجوز خروج از کشور رو داشته باشید. پس اینکه بعضیا گفتن بدون وثیقه گذاشتن میشه پاسپورت گرفت به کل اشتباهه. هیچ جایی هم همچین کاری رو انجام نمیدن. البته این فرایند گرفتن پاسپورت به خودی خود خیلی ابلهانه‌ست، چون خب هرکی می‌خواد میره درخواست خروج از کشور فیک به عراق می‌کنه و بعدشم کنسل می‌کنه و پاسپورت پیشش می‌مونه. در کل خیلی بیخود و غیرمنطقیه ولی روالش همونیه که بچه‌ها گفتن و نگرانی دیگه‌ای هم نیاز نیست کسی داشته باشه.
  منم بعد از گرفتن کد سخا و اقدام از سایت نظام وظیفه، منتظر موندم که دانشگاه هم تایید بکنه و بعدش هم اطلاعات حساب قوامین رو زدم و ۳ میلیون رو اینترنتی پرداخت کردم. دو روز بعدش که مجوز خروج از کشور اومد رفتم پلیس +۱۰ مدارک رو کامل کردم و دو روز بعدشم پاسپورت اومد. الانم بعد از گذشت یه روز از بازه‌ای که گفته بودم می‌خوام برم عراق رفتم نظام وظیفه اونجا کپی صفحه اول و آخر پاسپورت و دفترچه قوامین رو گرفتن و گفتن که تا ۱۰ روز دیگه پول به حساب واریز میشه. منم پاسپورت رو به خوبی و خوشی گرفتم و این همه فکر و ذکر به پایان رسید! :دی
  بازم متشکر از مطلب خوبت فرزاد. آپدیت کردن پست یادت نره :دی

  • من قصد سفر ندارم الکی زیارتی بزنم ..جایی باید مدرک نشون بدم که واقعا میخوام سفرزیارتی برم؟؟یا نه مدرکی نمیخوان..؟

  • خیلی ممنون که تجربتون رو گفتین
   منم شرایط‌ مشابه داشتم و وقتی رفتم نظام وظیفه که بگم سفر نرفتم فقط پاسپورت رو نگاه کرد و گفت تا دو سه روز دیگه پول بر میگرده
   الان ۶ روز گذشته ولی هنوز پول برنگشته
   برای شما پول چند روزه برگشت داده شد؟

 34. سلام من دانشجو هستم و امسال اربعین میخوام برم زیارت کربلا و چند روز پیش اعلام کردن واسه دانشجویان وثیقه برای زیارت اربعین لازم نیس!! حالا رفتم مجوز خروج از کشور بگیرم میگه باید وثیقه بدی !

 35. سلام من محمد جواد متولد ۱۳۷۷ دانشجو کارشناسی بانکداری آزاد تهران جنوب مجتمع ولیعصر میدان امام حسین((ع))
  با تشکر از مدیریت سایت من مراحل خروجم رو میگم
  من چند ساله میخواهم پاس بگیرم بالاخره وثیقه ۱۵ میلیونی جور شد و خوشبختانه با این سایت آشنا شدم من میخواهم برم وان ترکیه
  بریم سر اصل مطلب
  قبل از همه اینا یه حساب قوامین باز کنید که از ۲۰ هزار تومان میشه حساب افتتاح کرد بعد از خود پرداز موجودی حساب و موجودی کارت بگیرید که شماره شبا رو نوشته و ۱۵ رقم سمت راست میشه شماره حساب
  رمز پویا رو که یه بار مصرف بهتره فعال کنید وگرنه بین ۵ تا ۱۵ رقم ظاهراً باید رمز بزنید
  کارت های ۱۴۰۱ رو در تاریخ انقضا به صورت ۰۱ یعنی دو رقم اول را کاری نداشته باشید تا مثل من به مشکل نخورید
  ۱-اول باید کد سخا داشته باشید که از پلیس+۱۰باید تهیه کنید که اکثر دانشجو ها دارند
  ۲-وارد سایت
  https://services.epolice.ir
  کد ملی میشه نام کابری و کد سخا هم میزنید میرید تو بخش وظیفه عمومی و درخواست خروج رو انتخاب میکنید
  بازه زمانی رو انتخاب میکنید من زدم ۳ مهر برگشت هم ۷ مهر دقت کنید بازه برگشت باید دقیق باشه اگر دیر تر بیایید باید برید نظام وظیفه توجیه کنید تا ممنوع خروج نشید
  ولی اگر رفتتون به جا ۳ مهر شد ۴ مهر اشکال ندارد
  نوع سفر و کشور که میخواهید وارد آن شوید را وارد ۳۵۰۰ تومان پرداخت میکنید
  ۳-بدون حضور در دانشگاه دانشگاه تایید می‌کنه و لازم نیست تشریف ببرید برای من شنبه نزدیک ظهر زدم تا ساعت ۱۶ تایید شد فقط سایت رو چک کنید که از اس ام اس خبری نیست
  ۴- شماره حساب قوامین رو که اول مطلب توضیح دادم وارد میکنید و با هرکارتی که بخواهید میتونید پرداخت کنید ۱۵ میلیون رو ولی برای بازگشت پول فقط باید شما حساب قوامین رو وارد کنید
  من یکشنبه ساعت ۱ زدم ساعت ۴ درخواست خروجم اس ام اس شد
  به خاطر عاشورا و تاسوعا چهارشنبه رفتم پلیس +۱۰فرم پر کردم یکشنبه ساعت ۱۰ صبح گذرنامه اومد همون موقع اس ام اس اومد جمعه ۲۲ شهریور تحویل پست گردید
  پس پاس ۲ روزه معمولا چاپ میشه پست هم ۲ روزه میاره یعنی کلا ۴ روز باید منتظر پاس بمونید یا زودتر یا دیر تر میاد اگر عجله دارید برید اداره گذرنامه

 36. سلام داداش من رفتم سفر و برگشتم ۱۳ ام ، ولی تاریخ ورودمو به ایران ۲۰ شهریور زده بودم ،امروز ۲۱ امه وثیغه رو کی میریزن ب حسابم؟ باید اطلاع بدم یا خودکار واریز میشه؟

 37. سلام،خسته نباشید
  مرسی واسه مطالب مفیدتون

  من الان دانشجو هستم
  میخوام پاسپورت رو بگیرم که داشته باشمش ولی نمیخوام باهاش فعلا جایی برم، آیا بهم میدن یا حتما باید واسه سفر بگیرمش؟

 38. سلام. من میخواستم واسه پاسپورت دانشجویی اقدام کنم ولی الان ترم 8 رو گذروندم و درسام رو هم کاملا پاس کردم فقط پروژه پایانی مونده که از اونجایی که ترم 8 پروژه رو برداشتم و یک سال تا تحویل پروژه وقت میدن الان تا آخر ترم 9 وقت دارم تحویل بدم پروژه رو (که قصد دارم پروژه رو تحویل ندم که بندازتم و دوباره درس رو اخذ کنم تا بتونم اینجوری وقت بخرم) به نظرتون با این شرایط دانشگاه به من اجازه خروج میده؟ (دانشگاهم دولته)

 39. سلام فرزاد جان..من با وثیقه زیارتی اومدم ترکیه..یعنی از عراق اومدم استانبول حالا میخوام برگردم میتونم از اینجا مستقیم برم تهران یا حتما باید دوباره برگردم‌ عراق بعد برم تهران؟؟
  پرواز مستقیم استانبول به تهران بگیرم داستان نمیشه برام؟چون من خروجم به عراق بوده

 40. سلام ميخواستم بپرسم كه اگر پس از ٣ سال مهر مشمولين را دريافت كرديم تا ١٤٠٠ اگر از دانشگاه خوددر خارج انصراف دهم وقتى به ايران رفتم براى خروج از ايران به مشكل ميخورم يا خير؟
  مرتبط به دانشگاه هست مهر مشمولين يا خير؟

 41. ممنون از راهنماییتون
  من از قبل کدسخا داشتم و حساب قوامین هم چند روز پیش باز کردم
  امروز ۱۶ شهریور ظهر رفتم تو سامانه تاریخ رفت و برگشت رو زدم الآن ساعت ۱۹ نوشت منتظر پرداخت وثیقه باورم نمیشه دانشگاه بدون اینکه برم سریع کار رو انجام داد دانشگاه آزاد تهران جنوب میدان امام حسین که خیلی هم بی نظمه
  حالا برا پاس نمی‌دونم بستگی به دانشگاه داره ولی اگه اینجوری باشه اکثرا. آنلاینه
  حالا وثیقه رو میزارم ببینم اون چقدر طول می‌کشه تایید شه
  مرحله به مرحله میگم

 42. اقا سلام و درود. اقا من مخواستم با معافيت تحصيلي پاسپورت بگيرم كه اقدام كنم برا ويزا بعد خب هنوز مدت زمان خروج مشخص نيست كه انتخاب كنم .فقط واسه ي ويزا لازمش دارم.چكا بايد كنم كه پاسپورت و بگيرم ؟

 43. با سلام.خسته نباشي. اگر با معافيت تحصيلي داخل پاسپورت گرفتيم و رفتيم و خارج از كشور مونديم براي تحصيل ايا بعد كه خواستيم پاسپورتو تمديد كنيم سفارت ايا تمديد ميكنه يا اينكه چون سربازي نرفتيم تمديد نميكنن؟؟؟(من شنيدم تمديد ميكنن و كاري به سربازي ندارن)مخواستم ببينم ايا همينجوره؟؟

 44. سلام
  آقا فرزاد من ۲۵ شهریور میخواهم زمینی برم وان
  الآن برای پاسپورت ظاهراً گفتید جدیدا وثیقه نمیخواهد من دانشجو هستم وثیقه نمیخواهد یا میخواهد
  میخواهم چک بزارم از طریق سایت هیچ کاری نکنم اول برم نظام وظیفه یا اول برم دانشگاه ؟

 45. سلام.
  یه سوالی دارم.
  من تازه امسال کنکور دادم و هنوز دانشگاه نرفتم. الان برگه معافیت تحصیلیم رو گرفتم ولی وقتی میرم داخل پرتال الکترونیکی پلیس و درخواست مجوز خروج از کشورم رو ثبت میکنم این پیغام رو میده:
  امکان ثبت درخواست با معافیت تحصیلیدانش آموزی امکان پذیر نیست. لطفا از حوزه وظیفه عمومی محل سکونت خود پیگیری کنید.
  الان من دقیقا باید چیکار کنم؟
  میخوام برای اربعین برم کربلا.
  ممنون از پاسخگوییتون.

 46. سلام فرزاد جان خسته نباشی
  من پاسپورتمو گرفتم و رفتم سفر و برگشتم
  ولی از اون بازه ای که تعیین کرده بودم زودتر برگشتم
  میخواستم بدونم الان من باید اقدامی کنم یا اون بازه تموم بشه خودشون وثیقه رو واریز میکنن ؟

 47. سلام خسته نباشی آقای فرزاد
  سوالم این هست من میخوام برم آلمان و دیگه دوباره برگردم به ایران و آنجا آلمان دائماً بمانم
  و حکم من چیه؟
  و اگر میخواستم بر گردم جزای من چیه؟
  و رشته مهندسی برق را در آلمان میخوام ادامه بدهم و دوباره بر نکردم
  درباره این توضیح و راهنمایی کنید خیلی ممنون

 48. فرمودید اگر فقط صرفا جهت گرفتن پاسپورت وثیقه بزاریم برای پس گرفتن وثیقه باید پاس رو تحویل بدهیم
  وگرنه من اگه سفر به ترکیه دارم وقتی برگردم بعد از ۴۸ ساعت اتومات وثیقه برمیگرده
  من ۱ فروردین میخواهم برم استرالیا از کی باید مجوز خروج و.. رو انجام بدهم

 49. سلام واقعا از اطلاعات مفیدتون ممنون من چند ساله دارم تحقیق میکنم به جواب درست نرسیدم
  من مثلا بخواهم ۲۰ شهریور با اتوبوس برم وان ترکیه از تهران مثلا اتوبوس ۹ صبح راه میفته
  ولی ولی فردا ساعت ۱ بامداد میرسه که میشه ۲۱ شهریور من تاریخ خروجم رو باید ۲۰ که از تهران میرم بزنم یا ۲۱
  کلا تاریخ خروج زمان دقیقش مهم یا نه یا فقط تاریخ برگشت مهمه

  • ببینید من توی متن هم گفتم قرار نیست تاریخ خروج و ورود شما دقیقا همون روز باشه. شما میتونین شما اگر داری از مثلا ۲۷ام تا ۳۰ام میری مسافرت میتونی بازه سفرتو بزنی ۱۹ تا ۰۱م! شما میتونی طی این بازه‌ای که گفتی بری بیرون. دلیل نداره همون روز باشه

  • درسته. بری ترکیه و برگردی خیلی زود پولتو میریزن. به اضافه؛ شما بزای اینکه فروردین استرالیا باشی باید قبلش کارای ویزاتم بکنی دیگه! پس از چند ماه قبل یه سفر برو تا پاستو بگیری که بتونی کارای ویزاتو انجام بدی

 50. سلام
  من امسال کنکور دادم هنوز معلوم نیست کدوم دانشگاه افتادم
  برای گرفتن پاسپورت برای اربعین باید چیکار کنم ؟؟؟
  با معافبت تحصیلی میشه کاری کرد؟

 51. سلام آقا .من گذر نامه زمان دانشجویی دوسال پیش گرفتم الان کارت پایان خدمتموگرفتم معاف شدم .آیا دوباره باید گذر نامه بگیرم چون سه سال هنوز اعتبار داره یا نه باید عوض کنم پاسمو.ممنونم

 52. با سلام.من از دانشگاه اخراج شدم بعد يكسال فرصت دارم ولي ميخوام از ايران برم و برنگردم براي چند سال(براي تحصيل ميخوام برم ولي دانشگاهش مورد تاييد ايران نيست) .به من پاسپورت ميدن و چقدر اعتبار داره و اينكه پاسپورت براي مشمولين چند ساله هست؟(يجا خوندم فقط به تعداد روز سفر ميدن) مرسي اگه كسي ميدونه و راهنماييم كنه .

  • حقیقتش اگر اخراج شدی تا وقتی درخواست اعزام ندی نمیتونی مجوز خروج بگیری و ممنوع الخروجی. درباره مجوز خروج با درخواست اعزام هم من اطلاعی ندارم

 53. با سلام.مرسي از راهنماييتات.من مخوام برم خارج از كشور درس بخونم و اونجا ٧سالي ميشه .اگر من پاسپورت بگيرم (٥ساله گفتي هست)و برم اونجا ايا بعد ٥سال به مشكل ميخورم و باز بايد بيام ايران براي تمديد پاسپورت؟يا ميتونم تا ٧سال برنگردم؟؟

 54. سلام فرزادجان
  برای دریافت پاسپورت کشور کانادا، به عنوان supporting ID درج شده که پاسپورت ایرانی میتونین اخذ کنید یا ترجمه رسمی دفترچه بیمه یا گواهینامه،
  حالا به واسطه اینکه بد نیست پاس ایران داشته باشم برای عبور و مرور میخوام برای پاس اقدام کنم
  برنامه سفر من به کانادا به این زودی ها نیست و صرفا میخوام برای دریافت پاسپورت ایرانی برای تکمیل مدارک اخذ پاسپورت کانادا اقدام کنم
  آیا امکانش هست؟
  به چه صورت؟
  اگر به دفاتر پلیس+10 مراجه کنم بگم فقط برای پاسپورت کانادا میخوام اقدام کنم و قصد خروج ندارم مقبول هست؟
  ضمنا من مهر 98 دانشجوی کارشناسی ارشد خواهم شد
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنی

  • سلام. اینجوری که دوستان گفتن میتونین یه فرم درخواست سفر به هر مقصدی پر کنین و بعد از گرفتن پاسپورت ایرانیتون، اعلام لغو سفر کنین. پاسپورت ایرانیتون هم دستتون میمونه.

 55. سلام، ممنون برای مطلب فوق العاده مفیدتون
  من تازه میخوام برای گرفتن پاسپورت اقدام کنم و ترم 7 هستم. از چندجا شنیدم اگه متوجه بشن سفر صوری بوده صرفا برای گرفتن پاسپورت و واقعا سفر نرفتیم وثیقه رو ضبط میکنن و ممکنه پاسپورت رو هم پس بگیرن. شما چنین موردی دیدین تا به حال؟

 56. سلام فرزاد خان اگر الان درخواست پاسپورت را شروع کنیم و برنامه سفرمون نیمه دوم مهرماه باشه به هر دلیلی ممکنه مثلا سفرمون به نیمه اول آبان موکول بشه آیا این امر مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ الان برنامه ما سفر در نیمه دوم مهرماه است آیا برای گرفتن پاتسپورت حتما تاریخ ورود و خروج باید دقیقا مشخص بشه؟

 57. سلام فرزاد حان الان از من واسه صدور پاسپورت وثیقه میخان ولی هزیینه رو اعلام نکردن اگه من بخام به مقصد ترکیه برم هزیینه در حال حاظر چقدره؟؟

 58. سلام خدمت فرزاد جان و دوستان….الان مثلاً ما باید تاریخ خروج از کشور رو وارد کنیم…اگه مثلا تور بگیریم و بخوایم بریم ترکیه و پرواز کنسل بشه و بیوفته برای روز بعد باید ما چیکار کنیم که مثلاً تاریخ خروج از کشور رو مثلا پنج شهریور زدیم و شیش شهریور بخوایم خارج بشیم

 59. سلام فرزاد جان، من امید هستم که چند وقت قبل هم پیام دادم.
  برای کسانی که فقط میخوان پاس بگیرن
  امروز بعد از اتمام مجوز خروج از کشورم رفتم وظیفه و گفتم خارج نشدم می‌خوام وثیقه رو پس بگیرم، اون آقا هم پاسپورت رو فقط نگاه کرد و دید که خالیه و بعد پس داد.
  فقط حتما باید بعد از اتمام مجوز تون برید.

 60. سلام ببخشید میشه فقط پاسپورت گرفت و بعدا مجوز خروج گرفت چون برنامه سفر خیلی جلوتر هست اما پاسپورت و باید بگیرم ؟

 61. سلام فرزاد خان . ممنون از مطالب مفیدی که نوشتید. من تازه می خوام فردا برم برای کد سخا گرفتن و شروع ماجرا… فقط مشکلم اینه که برنامه سفرم یک هفته از 29 شهریور تا چهارم پنجم مهره. خواستم ببینم از نظر داستان تاییدیه تحصیلی و نیمسال اول دوم آیا اصلا ممکنه با این تاریخ بهم مجوز خروج بدن؟

 62. سلام آقا فرزاد . ممنون از مطلب مفیدتون . من دارم به برادرزاده ام که الان دانشجوی مقطع لیسانس است کمک می کنم برای گرفتن ویزای دانشجویی و خروج با ویزای سیاحتی. مساله این است که دفتر خدمات پلیس بهشون گفته پاسپورتی که بهشون می دن مدتش همان مدت سفر است و بیشتر اعتبار ندارد.در حالی که برای گرفتن ویزا دانشجویی سفارت آن کشور نیاز به پاسپورت با اعتبار چند ساله دارد . الان من می خواستم از نظر و تجربه شما و سابر دوستان کمک بگیرم که آبا این حرف دفتر پلیس درست بوده ؟ من ایران نیستم و خودم نمی توانم چک کنم. ممنون میشوم اگر عزیزی تجربه اخیرش رو بامن در میان بگذارد

  • کاملا اشتباه گفتن! فکر نمیکنم کشوری وجود داشته باشه که به شخصی که پاسپورتش کمتر از 3 به انقاضاش مونده رو راه بده! توی مطلم دیگه عکس تاریخ انقضا 5 ساله پاسپورتمم گذاشتم دیگه! 😐

 63. سلام
  فرزاد جان من میخواستم برم ارمنستان پاسپورتمم گرفتم 15 میلیون هم پول واریز کردم ولی برنامم کنسل شده الان برا دریافت ودیعه ام باید چیکار کنم و کجا برم؟

 64. سلام وقت بخیر
  مطالب شما عالی و بسیار مفید بود و تشکر ویژه دارم
  من از اقدام اولین مرحله تا دریافت پاسپورتم کلا سه روز طول کشید که توضیح خوهم داد.
  من بعد از دریافت کد سخا و ورود به پنل درخواست خودم رو صبح زود ثبت کردم و تا یک ساعت بعد تاییدیه آمد که به دانشگاه انتقال داده شد. به دانشگاه رفتم و با سرعت تاییدیه دانشگاه رو هم گرفتم و واریز وثیقه آزاد شد و واریز کردم و روز اول تمام شد.
  روز دوم صبح ساعتهای 9 صبح تاییدیه نظام وظیفه هم آمد و رفتم پلیس+10، کارای صدور پاسپورت رو انجام دادم و بعد آن مستقبما رفتم اداره گذرنامه، با کلی معطلی (حدود 3 ساعت) تاییدیه برای اداره گذرنامه ارسال شده بود، اونجا با صحبت کردن و واجب بودن کارم توجیهشان کردم که باید هرچه زودتر پاسپورت بگیرم، سرهنگ ش که رییس بخش صدور هستند تایید کردند که صبح با پست برات ارسال میشه و روز دوم هم تمام شد.
  روز سوم صبح زود به پست منطقه رفتم اما از پاسپورت من خبری نبود، مجددا به اداره گذرنامه رفتم و با کلی مذاکره که باید برای ویزا اقدام کنم، با کمک سرهنگ ش، بعد از نیم ساعت در بخش دریافت گذرنامه اداره، صدا کردند و پاسپورت رو تحویل گرفتم.
  گویا گذرنامه ها بعد از چاپ و قبل از اینکه به اداره پست ارسال شوند، تا ساعت 10 صبح امکان دریافت گذرنامه های چاپ شده در اداره گذرنامه وجود دارد. البته کمی شانس و کمی ممارست نیاز دارد.
  فقط من هم سوالی داشتم از دوستان، آیا بعد از برگشت باید پاسپورت رو تحویل بدیم؟ به کجا؟ چجوری؟
  متشکرم

 65. سلام فرزاد خان،من گذرنامه دارم ولی تاریخش تمام شده میشه راهنمایی کنید برای خروج کشور چه باید بکنم؟دانشجو هستم، و اینکه تو تابستون بهم نامه اشتغال به تحصیل میده دانشگاه؟

  • سلام. این که توی تابستون بهت اشتغال بدن رو نمیدونم. اگر واحد برداشته باشی حتما میدن. بقیه مراحلش کپی همینی هست که بالا گفتم. منتها باید پاسپورتتو ببری تحویل بدی پلیس +10. همونجا که نوشتم لاشه پاسپورت قبلیتونو ببرین.

 66. سلام آقا فرزاد وقتتون بخیر
  دمت گرم واقعا سایتت از همه ی سایتای رسمی دولتی مفید تره واسه ماها
  اگه براتون مقدوره منم راهنمایی کنید
  من وقت سفارت میخوام بگیرم واسه آلمان ولی یک سال دیگه نوبتم میشه ولی الان نیاز به وارد کردن شماره پاسپورت دارم. راستش یکم گیج شدم من برای گرفتن پاسپورت اونجوری که تو سایت نظام وظیفه دیدم به هر حال باید یه وثیقه بزارم چه زیارتی ثبت کنم چه سیاحتی. سوالی که دارم اینه که هیچ راهی نیست که الان وثیقه رو نذارم؟ و اینکه این شماره پاسپورتی که الان به عنوان زیارتی میگیرم تغییر نمیکنه تا سال دیگه که بخوام برای رفتن بگیرم؟ سال دیگه پاسپورتمو تحت چه عنوانی باید بگیرم؟ (چون تو سایت هیچ گزینه ای برای کسانی که برای تحصیل میخوان سفر کنن وجود نداشت)
  بازم دمت گرم
  هر جا هستی موفق باشی

  • سلام. مرسی از لطفت 🙂 برای گرفتن پاسپورت به هر حال باید وثیقه بزاری. این رو در نظر داشته باش که شماره پاسپورت با تعویضش عوض میشه. بعضی سفارتا (به ویژه برای صدور ویزا) قبلش میگن که پاسپورتی که میارین حداقل 1 سال تاریخ داشته باشه تا شماره پاسپورت توی پروسه ویزا تغییر نکنه و در صورتی که تغییر کنه مجبور میشی دوباره فرم درخاست ویزا پر کنی! تاجایی که من میدونم همون پاسپورت رو میتونی نگه داری.

 67. سلام ممنون از توضیحت ولی اگر الان محوز خروج بگیریم و بریم بگیم سفر کنسل شده اون بیست روزمون ک تو هر نیم سال وقت داریم نمیسوزه ؟؟؟؟

 68. سلام فرزاد عزیز
  من پاسپورت دانشجوییمو گرفتم
  برای من ویزای اقامت انگلیس خورده توی پاسپورتم و خواستم بپرسم توی فرودگاه بهم گیر نمیدن و مانع خروج از کشورم بشن؟

 69. سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  اگر من وثیقه رو بزارم و برم سفارت برگردم و بعد از یکی دو ماه ویزام در بیاد دوباره میتونم وثیقه بزارم و مجوز خروج بگیرم و برم؟

 70. سلام به دوستان و فرزاد عزیز
  من همین امروز پلیس +۱۰ رفتم و انجام دادم کارو. اولا که فقط اصل مدارک رو ازم گرفتن و کپی رو نخواستن حتی عکس ۶ در ۴ رو بهم پس دادن (همه رو اسکن کردن)
  ضمنا من صحبت کردم گفتم که پاسپورت می‌خوام فقط، خود کارمند پلیس +۱۰ گفت وقتی پاسپورتت اومد، ترجیحا بعد از بازه مجوز خروجت، میری نظام وظیفه میگی سفرم کنسل شد، بعدم وثیقتو میریزن و پاسپورت رو گفت ازتون پس نمیگیرن.
  الان همه کارای مجوز سیستمی، توی مرز چک میکنن که مجوز داشته باشی و حتی اگر پاس هم داشته باشی بدون مجوز نمیتونی خارج شی، پس اصلا منطقی نیست که پاسو لازم باشه پس بدید و حق ندارن پاسو بگیرن ازتون.

 71. سلام دستت درد نکنه خیلی مطالب خوب و مفیدی بود فقط یه سوال حساب بانکیت حتما باید باک قوامین باشه یا هر بانک دیگه ای باشه و رمز دوم داشته باشه قبوله

 72. سلام آقا فرزاد عزیز
  یه سوال داشتم.
  من 5 سالمه و تا حالا پاسپورت نگرفتم. بهمن 97فارغ التحصیل شدم و تا بهمن 98 فرصت دارم برای سربازی اقدام کنم ولی میخوام برای کالج توی فرانسه ثبت نام کنم و به همین دلیل پاسپورت نیاز دارم. بهم گفتن میتونی پاسپورت رو با استفاده از سفر زیارتی تهیه کنی و سفر زیارتیو نری.
  آیا این پاسپورت باطل میشه تا زمانی که من بخوام کارای رفتنمو جور کنم؟

  • سلام. جدا از اینکه به عنوان یه کودک 5 ساله تونستی سال پیش فارغ التحصیل بشی واقعا جای تبریک گفتن داره، تاجایی که میدونم اگر این کارو بکنی و نری پاسپورتتو ازت پس میگیرن.

 73. سلام ،ببخشید در این عکسی که گذشتتید تا ۱۲/۱/۹۷ تاریخ خورده ،میخواستم بدونم تا پایان روز دوازدهم جزو سفر حساب میشه یا دولزدهم محسوب نمیشه؟

 74. سلام ممنون از اطلاعات عالی که در سایت قرار دادید.
  سوال دارم و اونم این که من باید بلیط رزرو کنم و اونا نیاز به سریال گذرنامه دارن و من فعلا در مرحله گرفتن گذرنامه هستم. تو سایت یک گزینه هست برای خرید سریال گذرنامه. آیا میشه از این طریق پیش رفت؟ من حتی خریدم ولی فقط نوشته خرید شما موفقیت آمیز همین

 75. سلام .. چند تا سوال داشتم .یکیش اینکه من رفتم کد سخا گرفتم و اینکه تا 1400 معافیت تحصیلی دارم ولی این دی ماه فارغ التحصیل میشم .. بعد از اون من میتونم گذرنامه بگیرم و برم خارج؟؟؟؟؟ و اینکه من شاید سه ماه بعد برم خارج نمیشه الان پاسپورت گرفت ؟؟؟؟؟باید حتما دقیقا زمان خروج و ورود تعیین بشه ؟؟

  • اشتغال به تحصیل فقط برای ترم جاری میدن و بازه سفر باید توی اون ترم باشه! یعنی شما تا سال ۱۵۰۰ هم معافیت داشته باشی اشتغالی مه برای میدن مال ترمی هست که توشی! و طبیعتا مجوز خروجتم همون ترم خواهد بود.

 76. سلام فرزاد جان ممنون از اطلاعات خوبت
  یه سوال داشتم
  من درخواست خروجم رو ثبت کردم و قبل از اینکه به دانشگاه مراجعه کنم توسایت برام این پیام اومده که تایید شده توسط سازمان مربوطه و منتظر واریز ودیعه توسط مشمول و گزینه ی پرداخت ودیعه هم برام باز شده
  میخواستم ببینم الان لازمه برم دانشگاه یا اینکه ودیعه رو پرداخت کنم و مابقی مراحل رو طی کنم؟
  ممنون از رسیدگیت 🙂

 77. سلام اقا فرزاد من 25سال سن دارم وپایان خدمت ندارم میخوام خدمت برم چه ترفندی داره که دانشگاه برم و بعد از چند مدتی نامه اشتغال به تحصیل بگیرم و اقدام برای خروج از کشور رو بکنم ووثیقه هم بزارم

  • ببین حقیقتش من راهکاری ندارم. چون بعید میدونم اجازه ثبت نام بهت بدن اگر تاحالا نرفتی و غیبت داری! درصورتی میتونی از کشور خارج بشی که آماده به خدمت بشی!

 78. سلام اقا فرزاد من یه سوال داشتم من الان میخوام برم ترکیه معلوم نیست که۱۰یا۱۵مرداد میرم
  بعد اگه من مثلا بزنم تو سایت خروج ۱۰مرداد ورود به کشور ۳۰مرداد
  حتما باید ۱۰مرداد برم یا میتونم مثلا ۱۲برم
  برگشتش چی اون حتما باید ۳۰باشه دیگه به عنوان مثال

  • سلام. ببین تاریخ رفت و برگشتی که توی سایت میزنی درواقع یه بازه برای خروج و ورودته. مثلا اگر زدی 10 تا 30 مرداد، یعنی از تاریخ 10 تا 30 مرداد حق داری هروقت دلت خاست خارج بشی و تا تاریخ 30 مرداد باید برگردی داخل کشور. میتونی همون 10 مرداد بری، میتونیم 29 مرداد بری. بهر حال 30ام باید برگردی.

 79. سلام فرزاد جان
  بعد گذاشتن وثیقه و هنگام خارج شدن از کشور به بلیت برگشتت کاری دارن؟
  چون من بلیت برگشتم 6 ماه بعد از خارج شدنم و ورودم به کشور مقصدمه و کلا دیگه نمیخوام برگردم، یه وقت مثلا به بلیت برگشت نگاه نکنن بگن تو برا 6 ماه بعد بلیت گرفتی میخوای برنگردی نزارن برم :))
  ضمننا اینکه اگر کسی مثل من که پاسپورتشو با وثیقه گرفته بخواد به یه کشوری مثل سوئد سفر کنه بهش گیر نمیدن توی فرودگاه؟

  • سلام. درباره سوال اول: تات جایی که میدونم مشکلی وجود نداره و اصلا جق ندارن که از شما بلیط برگشت بخان! درباره سوال دومت، نه مشکل نیست. مجوز خروج فقط برای خارج شدن از مرز ایرانه و اون پاسپورت یه پاسپورت معمولیه مثل همونی که همه دارن! اگر ویزاتون مشکلی نداشته باشه نه مشکلی نیست.

 80. سلام وقتتون بخیر، من کدسخا رو دریافت کردم و الان چهار روزه که توی سایت ای پلیس درخواست خروج از کشور رو ثبت کردم ولی هنوز دانشگاه تایید نکرده، باید حضوری برم دانشگاه برای تایید؟ یا نمیخواد؟

 81. سلام اقا یه سوال . من درخواست دادم از ۲۸ تیر ۹۸ تا ۲۴ مرداد ۹۸ تقریبا یک ماه.کار های دانشگاه و بقیش مونده .حالا بر فرض اینکه بقیه مراحل رو انجام دادم و وثیقه رو هم پرداخت کردم بعد تو اون تاریخ از کشور خارج نشدم چی میشه؟ (تو سایت نوشته تا ۱۰ روز بعد از پایان سفر یعنی ۲۴ مرداد ۹۸ میشه تا ۴ شهریور باید برم پلیس +۱۰ خودمو معرفی کنم تا پول رو برگردونن درسته؟) بعد مثلا خواستم بعدا ینی یه تاریخ غیر از اون چیزی که اعلام کردم از کشور خارج بشم تکلیف چیه اون وقت؟

 82. سلام فرزاد جان
  ممنون از سایت خوبتون،من با راهنمایی شما کل مراحل دریافت پاسپورتم بیشتر از 5 روز نشد!
  الان یه سوالی دارم،برای بازگشت وثیقه کاری باید کرد یا اتوماتیک بر می گردونن به حساب قوامینی که تو سایت بهشون اعلام کردیم؟
  آخه من مجوز خروج از کشورم از 1 تا 10 تیر بود و سفرم 2 تا 5 تیر انجام شد اما هنوز مبلغ وثیقه بر نگشته و بهشون که زنگ می زنم میگن که 10 روز کاری طول میکشه تا بریزن ولی تا الان که برنگشته.به نظرتون چیکار کنم؟

  • داخل سایت تو مرحله تعیین وضعیت هست و زده مجوز خروج از کشور صادر شده.
   نباید جایی برم برگشتمو ثبت کنن؟

  • خروجت ثبت نشده. برای من به فاصله کمتر از یک ساعت از اسکن مرزی پاسپورتم، SMS از طرف سیستمشون اومد که ورود شما به کشور ثبت شد. توی سایت هم دوباره برام دسترسی باز کرده بود برای درخاست سفر جدید. باید پیگیر بشی که داستان نشه بعدا برات

 83. سلام خسته نباشید
  من بعد از تایید دانشگاه و پرداخت وثیقه الان تو مرحله بررسی سازمان وظیفه عمومی حدودا ۴ روز گذشته و هنوز مجوز نیومده بنظرتون باید چیکار کنم خیلی هم عجله دارم؟

 84. آقا مطمئنی اگه صرفا برای گرفتن پاسپورت اقدام کنیم بعدش که نرفتیم برای بازگشت وثیقه باید پاسپورت رو پس داد؟
  من دیدم از دوستان رو که همینجوری پاسپورتشون رو گرفتن، پس هم ندادن پاسشون رو سفر هم نرفتن

 85. سلام. من دانشجوی خارج از کشورم. در کشور محل تحصیلم پاسپورتم سرقت شد. و در سفارت اونجا پس از پرداخت هزینه لازم بهم پاسپورت جدید دادن. و کار ویزا هم انجام شد. اما وقتی برای تعطیلات به کشور خودمون مراجعه کردم توی فرودگاه گفتن باید برای اجازه خروج مجدد اقدام کنید و مهر زدن اخر پاسپورتم رو. مشمول نیستم و مشکل خدمتی ندارم. و تعهد خدمت داخلی هم ندارم. شما مراحلش رو میدونین؟ بر اساس پوشه مدارک لازم که پست به من داده ظاهرا باید نامه از وزارت علوم بگیرم.

 86. سلام .آخرش که اون کاغذ خروج برات صادر میشه بازه خروج روش بود خودت قبلش تعیین کردی که چه زمانی میخوای از کشور خارج بشی؟ اگه تعیین زمان خروج دست خود آدم نباشه و قبلا بلیط هواپیما خریده باشه و زمان خروجی که نظام وظیفه بهش مهلت داد با زمان بلیط منطبق نباشه و نتونه پروازشو عوض کنه پس چیکار باید بکنه؟

 87. سلام. خسته نباشيد. ممنون از سايت خوبتون

  صرفا جهت اطلاعرمي گم كه در صورتي كه سايت دانشگاه بسته بود ميتونيد از دانشگاه نامه بگيريد و ببريد وظيفه عمومي و اونجا تاييد كنن

  يه سوال هم داشتم. من الان درخواست خروج از كشور دادم و فعلا قصد خروج دارم. بعد از خروج پاسپورت رو از من پس ميگيرن؟ مرسي از شما

 88. سلام. من تنها برای وقت سفارت نیاز به پاسپورت داشتم که با مراجعه به پلیس +10 گفتن باید درخواست خروج بدی و وثیقه بزاری و پاسپورت که گرفتی کنسل کنی و نری.
  سوالم اینه اگه با این روش پاسپورت گرفتم و وقت سفارتمم اکی کردم، برای پس گرفتن وثیقم:
  1- چه زمانی بگم سفرم کنسل شده؟ قبل از رسیدن به تاریخی که ادعا کردم میرم میتونم برم بگم کنسل شده یا نه؟
  2-باید حضوری برم برای پس گرفتن وثیقم؟
  3-پاسپورتم رو میگیرن با این روش یا نه پیش خودم میمونه؟

  • محدودیت زمانی نداره. بعد از اون مدت هم میتونین برین.
   برای پس گرفتن وثیقتون اینطوری که دوستان گفتن ظارها باید حضوری برید و پاسپورتتون رو تحویل بدید!

 89. سلام. تشكر فراوان بابت سايت خوبتون
  من كه رفتم دانشگاه ميگه سايت خرابه و نمي تونيم وارد بشيم اما دانشگاه ميگه ميتونم بهت نامه بدم. ايا ميشه با نامه كاري كرد؟ اخه هر چي ميگم سايت ، ميگن سايت بستس. مرسي از شما دوست عديز

 90. سلام فرزادجان
  من مراحل رو کامل طی کردم و وثیقرم پرداخت کردم الان برام اس ام اس اومده:”مجوز خروج از کشور شما از سمت سازمان وظیفه عمومی ناجا صادر شد. مراحل بعدی را از پلیس گذرنامه پیگیری نمایید”.
  من پاسپورت دارم، الان چه کاری باید انجام بدم!؟ الان میتونم خارج شم یا باید برم پلیس گذرنامه که یه سری مراحل دیگه رو انجام بدم!؟

 91. فرزاد جان سلام
  خوبی؟
  من چند تا سوال دارم.
  1. ببین من الان توی سایت درخواست خروج رو ثبت کردم و توی توضیحات زده: “درخواست شما جهت بررسي به محل تحصيل مربوطه منتقل گرديد”. الان من میتونم برم دانشگاه برای تأییدیه تحصیلی یا باید صبر کنم تأیید بشه؟
  2. من خروجم رو زدم زیارتی که پاسپورت رو بتونم بگیرم بعدش برم تغییرش بدم به سیاحتی و پونزده میلیون وثیقه رو بریزم. این کار دردسر داره؟ چطوری میشه تغییر داد نوع سفر و مبلغ وثیقه رو؟
  امیدوارم بتونی زودتر جوابمو بدی، یه مقدار عجله ایه کارم.
  مرسی

 92. SALAM
  Man darkhaste khoroj az keshvare soori dadam bara karbala! Shnbe movafagh misham vasigharo bezaram va to ghesmate vorodo khoroj 20-25om tir maho zadam mikham bedunm passportam ta un moghe amade mishe ? Age nmishe va az tarike 20om begzare bazam passport miad baram?

 93. سلام ممنون بابت مطلبتون.
  فقط چندتا سوال داشتم:
  1-بعد از اينكه درخواستمو تو سايت زدم بايد برم دانشگاه يا بايد منتظر تاييد دانشگاه باشم بعد برم؟
  2-اگه من طبق تاريخي كه تو درخواست دادم به هر دليلي از كشور خارج نشم چه ميشه و چه بايد بكنم؟

 94. داداش سلام خوبی؟ اولا ممنون از اطلاعاتت من با همین کارایی که گفتی گرفتم پاسپورتمو فقط می خواستم ازت بپرسم ببینم میدونی چجوری باید تاریخ خروج و ورودمو عوض کنم؟ وثیقه هنوز دست نظام وظیفه ست و من تاریخ 18/4 تا 28/4 زده بودم واسه خروج حالا میخوام عوضش کنم

 95. سلام مرسی از مطلب خیلی خوبو مفیدتون خیلی به من کمک کرد خودم این چند روزه درگیر کاراش بودم و می خام مطالبی رو اضافه کنم شاید به کسی کمک کرد

  برای گرفتن کد سخا رفتم پلیس+10 کارت ملیمو گرفت و 1000 تومان پول نقد برام تعجب بر انگیز ولی فک میکنم اینطور که پیداست جاهای خلوت تر زودتر کار آدمو راه میندازه

  برای دانشگاهم شما میرین امور آموزش یا معاونت فرهنگی یه فرم پر میکنید توش نوشته چه کسایی باید امضا کنن ولی طبق اطلاعاتی که من جمع کردم همه جا رئیس دانشکده هم باید امضا بزنه پیشنهاد من اینه که بین دو ترم برید چون دانشگاه انقد خلوته که حتی می تونید با رئیس دانشکده هم گپ بزنید و زود کارتون راه میوفته کل روند ثبت نام اینترنتی تا کارای دانشگاه من دو روز طول کشید موفق باشید

 96. سلام آقا فرزاد چندتا سوال داشتم ازت ممنون میشم جواب بدی:

  1_من قبل از 18 سالگی پاسپورت گرفتم و تا 2022 اعتبار داره الان میتونم از همون پاسپورت استفاده کنم؟ آخه دانشگاه به من گفت نمیتونی از اون پاسپورت استفاده کنی ولی 3 تا پلیس 10+ رفتم هر سه تاشونم گفتن از همون پاسپورت میتونی استفاده کنی.
  2_ آیا من میتونم تا مرحله ی تایید دانشگاه پیش برم ولی وثیقه رو 2و 3 هفته بعد پرداخت کنم؟
  3_اگه همه ی مراحل رو انجام بدم ولی سفرم کنسل بشه چی میشه؟

  • سلام آرش جان. پریروز هم پرسیدی پاسختو دادم. حرف پلیس+10 ملاکه. منم فکر میکنم با همون پاسپورت میتونی بری. درباره سوال دومت هم آره. ولی درصورتی که خیلی نزدیک بازه سفرت باشه دیگه نمیتونی پرداخت کنی. کنسل بشه باید بری اعلام کنسلی سفر کنی و تاجایی که میدونم پاسپورتتو تحویل بدی تا وثیقتو پس بدن.

 97. سلام فرزاد جان من ماه دیگه می‌خوام برم خارج و توی تابستون دانشگاه درخواست تایید میکنه؟ و اینکه گفتن نیازی به گواهی اشتغال به تحصیل نیست خودشون توی سیستم ثبت می‌کنند درسته؟
  ممنون

 98. سلام آقا فرزاد دو تا سوال داشتم ازت ممنون میشم جواب بدی:
  1_ من قبل از 18 سالگی پاسپورت گرفتم ولی تا 2022 اعتبار داره، اگه وثیقه بزارم میتونم با همون خارج شم یا با وجود اینکه اعتبار داره یا باید عوضش کنم، آخه از دانشگاه این سوالو پرسیدم گفت باید پاسپورت جدید بگیری ولی از سه تا پلیس 10+ پرسیدم همشون گفتن با همون پاسپورت قبلی میتونی خارج شی.
  2_ من میتونم تامرحله ی تایید دانشگاه پیش برم ولی وثیقه رو 2.3 هفته بعد بزارم ؟

 99. سلام
  فرزاد جان باز یه سوال دارم:
  تو متن نوشتی تو هر ترم دو دفعه و مجموعا 20 روز میشه مجوز خروج از کشور گرفت ولی تو سایت نظام وظیفه نوشته :
  ۶- آیا صدور مجوز خروج برای دانشجویان از سوی وظیفه عمومی محدودیت دارد؟

  صدور مجوز خروج در هر ترم تحصیلی از نظر وظیفه عمومی هیچ محدودیتی ندارد.

  این قانون عوض شده؟ یعنی تو هر ترم هر قدر بخوایم میتونیم مجوز خروج از کشور بگیریم؟ یعنی 20 روز میری میای دوباره بعد اینکه وثیقه رو واریز کردن دوباره 20 روز می گیری و الی آخر ؟

  • حقیقتش چیزی که باعث شد من این مطلب رو بنویسم نبودن هیچ اطلاعات دقیق و به‌روز در همین سایت نظام وظیفه و امثالش بود. اطلاعاتشون قدیمیه و خیلی جاهت با کقیقت تعارض داره. این ۲۰ روز رو توی پلیس +۱۰ به من گفتن. بنظرم منطقی نیست همش بریم و برگردیم و وصیغه بدن بهمون!

 100. سلام
  مرسی که مفصل به این موضوع پرداختی.
  من امروز درخواستمو ثبت کردم و الکی یه تاریخی دادم تا بتونم پاسپورتمو بگیرم و بلیطم رو برای آخر شهریور رزرو کنم بعد میرم و میگم نرفتم تا پولم رو بگیرم و دوباره برای آخر شهریور اقدام کنم .
  به نظرت مشکلی پیش نمیاد؟
  این که آخر شهریور میخوام برم دانشگاه تایید میکنه؟
  دو بار درخواست خروج میدم مشکل نداره؟

  • دوبارش بعید بدونم داشته باشه اما باید از دانشگاهتون بپرسی که اشتغال میده یا نه برای تابستون! و اینکه یسری از دوستان گفتن که اگر سفر نرین باید پاسپورت رو پس بدین!

 101. سلام.
  من الان دانشجو کارشناسی ارشد هستم و 2 هفته دیگه فارغ التحصیل میشم. پاسپورتم رو پارسال به هوای رفتن به کربلا گرفتم بعدش رفتنمو کنسل کردم. الان پاسپورت دارم ولی سربازی نرفتم. شما میدونید میتونم از کشور خارج شم یا نه؟

 102. سلام
  فرزاد جان ممنون بابت پاسخ به سوالات قبلی یه سوال دیگه هم برام پیش اومده:
  من چون باید برای ثبت نام تو آزمون بهمن ماه 98 مدارک و پاسپورتم رو ارائه بدم میخواستم بدونم آیا با مجوز خروج از کشوری که در نیم سال اول تحصیلی سال 98 صادر شده ( نمی دونم اصلا برای نیم سال دوم یعنی اردیبهشت 99 مجوز صادر می کنن یا نه !!! ) میتونم در نیم سال دوم ( اردیبهشت 99 ) در تاریخی که معین کردم از کشور خارج بشم یا نه؟

 103. سلام و با تشکر از مطالب مفیدتان .
  گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویی باید خطاب به کجا صادر شود (جهت اخذ پاسپورت و سفر سیاحتی)

 104. سلام دادا
  من كارداني بودم اخراج شدم الان من بايد اماده ب خدمت بگيرم تا بتونم پاسپورت بگيرم؟
  يا بايد از همون دانشگاه مجوز بگيرم ؟

 105. سلام
  خوبی فرزاد جان ؟
  3 تا سوال دارم ازت :
  من برای یوس دارم میخونم و غیبت هم ندارم الکی هم تو دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم تا بتونم پاس بگیرم الان من باید از 5 اردیبهشت تا 25 اردیبهشت 99 برم ترکیه برای امتحانات میخواستم بدونم که:
  1) آیا امکانش هست که خودمون تاریخ( 5 اردیبهشت تا 25 اردیبهشت ) رو مشخص کنیم تا مجوز ورود و خروجمون رو توی اون تاریخ بزنن؟ چون پس و پیش بزنن واقعا به دردسر می افتم
  2) اگه مثلا حداکثر تاریخی که برای بنده برای ورود دوباره به کشور زدن 25 اردیبهشت 99 بود و من 7 خرداد 99 وارد کشور شدم میتونم پولم رو پس بگیرم؟ در کل شرایط این بالا کشیدن پول چه مدته؟ چقدر دیر کنم پولم رو نمیدن؟
  3) برای اینکه پاسپورتم تا زمان مورد نظر حاضر بشه ( 5 اردیبهشت باید ترکیه باشم ) باید کی اقدام کنم؟

  • سلام.
   سوال اول: تاریخ رفت و برگشتتو خودت انتخاب میکنی. بخاطر همین دقیقا همون روزایی که میخوای مجوز میدن بهت.
   سوال دوم: درباره دیر اومدن نمیدونم حقیقتش. ولی تاجایی که میدونم اگر دیر برگردی باید یه دلیل موجه بیاری در غیر این صورت معافیتت کلا باطل میشه و پولتم پس نمیدن.
   سوال سوم: اوایل اسفند شروع کن که به تعطیلات پساعید و عید و پیشاعید نخوری و خیالت راحت باشه!

 106. سلام پسر من سال گرشته یعنی خرداد97پیش دانشگاهیگرفته و الان دانشجو نیست برای تیر ماه شرکت کزده تا بره دانشکاه الان اگر ب ه دانشگاه میتونه ویزای تحصیلی بگیره

 107. سلام خسته نباشید من پشت کنکوریم و مدرک دیپلممو توی دو سال پیش سال ۹۶ گرفتم ولی معافیت تحصیلی نگرفتم و پشت کنکور واسادم که امسال ۹۸ کنکور بدم الان میخوام واس رفتن به ترکیه با خانواده اقدام کنم ولی رفتم میگن شما نه دانشجویی نه دانش اموز و باید اول درخواست بدی برا سربازیت بعدش که تاریخ اعزامت معلوم شد وضعیتت معلوم میشه و قبل اون میتونی بری خارج ،در صورتی که من نمیخوام برم سربازی و امسال دانشگاه قبول میشم نظرتون چیه چیکار کنم

 108. سلام
  فرزاد جان یه راهنمایی کن اگه میتونی من میخام برم چین برای صدور ویزا به پاسپورت نیاز دارم
  بعد رفتم پلیس +۱۰ گفتن اول باید وثیقه بریزی برای پرداخت وثیقه هم تاریخ ورود و خروج لازمه که گرفتن تاریخ نیاز به ویزا و درنتیجه پاسپورت داره چیکار باید کرد به نظرت

  • پیچیده شد! همه وصلن به هم! پیشنهاد میکنم تاریخ سفرتونو حدودی و در بازه‌ای که احتمال میدین ویزاتون اوکی باشه وارد کنین که به درد سر نخورین! در غیر این صورت باید یبار سفرتونو کنسل کتید و دوباره درخواست بدین!

 109. سلام،ببخشید از زمانی که وثیقه رو تو سایت میذاریم(بعد از مرحله تایید دانشگاه)تا زمانی که پاسپورت به دستمون میرسه چقدر زمان میبره؟

 110. سلام خوبی یه سوال داشتم مثلا برای وثیقه من میخوام سفر سیاحتی برم ولی وثیقه زیارتی بزارم آیا به نظرت مشکلی پیش میاد؟

 111. سلام. روزتون به خیر. سوال بنده این هست که اگر بازه ی تاریخ خروج از کشور بنده تغییر کنه در حالی که برای بنده مجوز خروج در بازه دیگری داده شده. چطوری میتونم تاریخ رفت و برگشتم رو تغییر بدم؟ باید درخواست رو در سامانه لغو کنم یا امکان اصلاح و صدور مجدد هست؟

 112. سلام
  آیا میشه اون مدتی که واسه هر نیم سال خارج شدن میدن (۲۰ روز) . هردو نیمسال رو روهم استفاده کنی ینی چهل روز بمونی اون ور

 113. سلام آقا فرزاد عزیز. من الان ۲۰ سالمه ولی وقتی ۱۶ سالم بود یه پاس،گرفتم که ساله ۲۰۲۰ انقضاشه. من الان دانشجو کاردانی ناپیوسته هستم و شهریور ماه معافیت تحصیلیم به پایان میرسه و هیچ واحوی تاحالا پاس نکردم ولی تصفیه کردم با دانشگاه و شهریه هارو دادم. آیا با اون پاسی که تا ۱ سال دیگه اعتبار داره میتونم خارج بشم؟ آیا میتونم بدون اخذ مجوز از دانشگاه برم؟ در غیر این صورت آیا به من اصلا اجازه میده دانشگاه که برم مسافرت؟ خیلی ممنون اگه وقت کردی جواب بده 3>

  • درباره واحد هات، دانشگاه فقط مسئول اینه که تکلیف اشتغال به تحصیل شمارو مشخص کنه. نمره ها و واحد های افتاده و… اهمیتی ندارن.
   درباره پاس قبلی، با اون پاس نمیتونین خارج بشین. باید درخاستتونو ثبت کنین و پاسپورت قبلیتونو تحویل بدین به پلیس +10. بدون اخذ مجوز از دانشگاه امکانش نیست.

 114. سلام
  اگه من بخوام تیر ماه سفر کنم و الان که خرداد ماه هست اشتغال به تحصیل بگیرم مشکلی پیش نمیاد؟یا باید تاریخ اشتغال به تحصیل در بازه تاریخ سفر باشه؟مرسی

 115. سلام اقا فرزاد.
  من دانشجو هستم و ميخوام برم تايلند.و هرساله واسه كارمم يك بار به چين ميخوام برم.ميشه توضيح بدين من پاسپورت ٥ ساله بگيرم براي هر سري ورود و خروج از دانشگاه بايد اجازه بگيرم؟و يا با اون پاسپورت ٥ ساله ام ميتونم هرسري كه خواستم برم.خواهشا يه توضيح كامل بهم بدين.

 116. سلام‌ جواب واسه اونایی که گفتن برگشتیم باید پاسپورت تحویل بدیم ؟؟
  خیر سفرتون و میرید و برمیگردید یا اصلا نمیرید پاسپورت به شما میدن ولی دیکه برنمیگردونید .
  اگرم کنسل شد سفرتون توضیح میدید که چرا کنسل شد و وثیقه به حسابتون برمیگرده .
  ادمین جان من سوال داشتم‌،
  من اقدام کردم اما توی مرحله دانشگاه جوابی داده نشد و دوباره اقدام کردم که جواب بگیرم
  دقیقا ۳.۴ روز از اخرین امتحان تاریخ رفت و زدم !
  مشکلی که نداره ؟
  اگر باز جواب نگرفتم کدوم قسمت دانشگاه میتونم برم و صحبت کنم ؟
  مرسی واسه راهنماییاتون

  • اینجا سایت شخصیه. ادمین اسم داره. فرزاد :))
   بسته به دانشگاهه. هرچقد بزرگتر باشه دپارتمانا بیشتر میشن و احتمالش هست بیشتر پیچیده بشه. دانشگاه قبلی ما امور دانشجویی داشت که اونجا انجام میدادن. اینیکی دانشگاه که کوچیک تره توی بخش آموزش و دبیرخونه انجام میدن.
   اشتغال به تحصیل هم معمولا در بازه قانونی تحصیل بهتون میدن. مثلا آخر خرداد که ترم دوم تموم میشه. اما بعضی دانشگاها ممکنه عشقی رفتار کنن!

 117. سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  فقط در مورد اون بیست روز شما مطمئن هستید؟
  اینکه مجموعش باید بیست روز باشه
  من فکر کنم هر بار خروج حداکثر بیست روزه

 118. سلام چند تا سوال داشتم.
  1. اگر وثیقه بزارم و برم و دیگه نیام چی میشه؟
  2. اگر مجبور شم بعد از مثلا 4 5 ماه برگردم ایران، چی میشه؟
  3. من دوران کاردانی دو بار سنوات یا کمیسیون خوردم اما حالا کارشناسی می خونم. مشکلی پیش میاره؟

  • سلام.
   1- وثیقتون رو میکشن بالا.
   2- سرباز فراری حساب میشید و بخاطر اون مجوز تحصیلتون باطل میشه و احتمالا بزور میبرنتون سربازی و اضافه میزنن و…!
   3-بعید بدونم مشکلی باشه. دقیق نمیدونم

 119. با سلام و درود خدمت فرزاد جان و تشکر از توضیحاتت

  من دانشجوی دکتری هستم و معافیت تحصیلی دارم. برای ی مدرسه تابستانی توی چین یا استرالیا میخام اقدام کنم. تا الان هم کلا پاسپورت نگرفتم. الان برای ثبت نام توی اون مدرسه های تابستانی و گرفتن ویزا باید شماره و اطلاعات پاسپورت رو براشون ارسال کنم. الان سوال من اینه که من باید اول ی پاسپورت به صورت معمولی بگیرم و بعد از این که ثبت نامم تو مدرسه تابساتی تکمیل شد و زمان ورود و خروج مشخص شد بیام این مراحلی که شما گفتی رو طی کنم؟ یا راهش چیز دیگه ای هست؟

  پیشاپیش ممنون

  • پیشنهاد میکنم از همین الان اقدام بکنی و بازه‌ای که قراره استرالیا باشی رو وارد کنی توی سیستم. مراحل پیش بری و وثیقه بزاری و با پاسپورتی که احتمالا تا هفته بعد میرسه دستت اقدام کنی. باید طی همین مراحلی که توی مطلبم توضیح دادم عمل کنی

 120. خوب وقتی کنسل کردیم سفر زیارتی و پاسپورت رو بهشون پس دادیم بعدا اگه دوباره بخوایم پاسپورت بگیریم پاسپورت با همون شماره سریال بهمون میدن یا کلا پاسپورت مون عوض میشه و شماره سریالش هم تغییر میکنه ؟

 121. سلام
  من میخوام اپلای کنم و باید اسکن صفحه ی اول پاسپورتم رو سابمیت کنم برای دانشگاهی که میخوام اپلای کنم. ولی پاسپورت ندارم. خواستم بدونم
  میشه درخواست سفر زیارتی بدم و 3ونیم بذاریم و پاسپورت رو بگیریم ولی نرم کربلا ؟؟ و بعد از مدت زمانی که گذشت برم پولم رو بگیرم و پاسپورت هم بهشون پس ندم؟؟؟ چون از پاسپورتم واسه اپلای میخوام استفاده کنم و فعلا قصد خروج ندارم ؟؟

  • اینطوری که دوستان گفتن اگر سفرتون رو کنسل کنید باید پاسپورت رو پس بدین. اما اگر فقط اسکن یا شماره پاسپورت میخاین میتونین همینکارو بکنین و بعد از براشتن اسکن و کد پس بدید.

 122. سلام
  خیییلی ممنون از اطلاعات کامل و مفیدتون .
  میخواستم بدونم که من الان به پاسپورت برای گرفتن نوبت سفارت لازم دارم
  و قصد خروج از کشور رو هم ندارم
  آیا امکانش هست که بدون تعیین محل سفر و نذاشتن وثیقه پاسپورت گرفت؟؟؟؟

 123. عرض ادب داداش من قسمت دانشگاهشو درست متوجه نشدم که به کجا مراجعه کنم آموزش دانشکده ی مربوطه، رئیس دانشگاه؟!! درست نگرفتم. سوال دوم هم در مورد نوع حسابه ک اگ من الان برم حساب قوامین باز کنم شرایطشو توضیح ندادین ک مثلا چند ساله باشه و از این صحبتا اگ ممکنه لطف کنی راهنماییم کنی چون گیر کردم تو این مراحل!!!

  • درباره سوال اولتون بسته به دانشگاهه. اما من رفتم آموزش فرمش رو پر کردم و بعد دادم ریاست دانشگاه.
   سوال دومتون هم اگر زیر ۱۸ سال هستین نیازی به این بازی ها برای گرفتن پاسپورت ندارین. اگرم بالای ۱۸ سال هستی اوکیه. با کارت ملی برو و بگو یه حساب برای وثیقه سربازی میخوام.خودشون راهنماییت میکنن

 124. سلام.باید برای خروج تاریخ مشخص کنیم براشون که کی میریم تا روند بره جلو؟میتونم تاییدیه و پول رو بانک بذارم و برای خروج تاریخ رو مشخص کنم برای اینکه برنامه سفرم بهم نخوره.
  و اینکه تاریخی که زدن 98.1.2 تا 98.1.12 اجازه خروج دارین یعنی بین این روزا هر وقتی که خروج کردین روز شمار شروع میشه؟یعنی اجازه خروج شما بین این روز ها هست؟یا این تاریخ اینه که 10 روز میتونین برید و بیاین؟

  • خیر. سیستم دسترسی های شمارو پله به پله باز میکنه و نمیتونین کارارو پس و پیش انجام بدین!
   درباره سوال دومتون، من طی این بازه زمانی حق دارم یکبار خارج بشم و تا پایان همون بازه زمانی باید برگردم به ایران.

  • امکانش از طریق مراجعه به نظام وظیفه هست. اما از طریق سایت، خیر. بهتره با نظام وظیفه تماس بگیرید و‌جویا بشید. باوجود مغایرت محل سفر مشکلی برای سفر من که پیش نیومد.

 125. سلام من مقصد خروج رو زدم گرجستان ولی حالا مقصدم عوض شده میخوام برم ترکیه آیا امکانش هست مقصد رو تغییر بدم؟؟؟؟

 126. سلام
  حدودا بعد از چند روز وثیقه رو بر می گردونن ؟ من حداکثر موعد برگشتم به ایران ، ۱۵ اردیبهشت ۹۸ بوده ، الان سه روز گذشته ولی پولی واریز نشده هنوز …
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

 127. فرق این پاسپورت با پاسپورت معمولی فقط اینکه یه بار اجازه خروج میدن؟ فرق دیگه ای نداره ؟دوم اینکه برای خروج تنها میشه رفت؟ توی بعضی از سایت های خارجی برای تایید هویت به عکس گذرنامه دارند میشه از این پاسپورت استفاده کرد؟احتمال اینکه پلیس +10 درخواست رو قبول نکنه (بجز نقص مدارک) وجود داره؟

  • دقیقا. گذرنامه‌ کاملا معمولی هستش مثل همونایی که مامان باباها دارن. درباره رد درخواست واقعا نمیدونم. ولی تاجایی که میدونم اگر مشکل غیبت یا مثل اون نداشته باشی مشکلی نخواهی داشت.

 128. سلام مرسی از اطلاعات خوبت
  میخاستم بدونم وثیفه دقیقا چجوری باید باشه پول نقد میتونیم بزاریم یا سند یا قول نامه خونه؟؟؟؟

 129. سلام می خواستم بدونم اعتبار این پاسپورت چه جوری ؟ یعنی تا چند ماه اعتبار داره ؟ من پاسپورتم رو لازم دارم برای کاری که می گن باید حداقل 6 ماه تا تاریخ انتقضاش مونده باشه آیا از این پاسپورت میشه استفاده کرد؟و بعد میخواستم بدونم بعد از برگشت به ایران آیا پاسپورت رو باید تحویل داد یا میشه نگه داشت؟
  لطفا هرکی میدونه جواب بده فوری !!!!!!!

  • سلام.
   پاسپورتی که میگیرین مثل هر پاسپورت دیگه‌ای ۵ سال اعتبار داره. اما بعد از برگشت به ایران قابل استفاده نخواهد بود (چون اجازه خروج بهتون نمیدن).
   بعد از برگشت نیازی به پس دادن پاسپورت نیست. ( من که پس ندادم. وثیقه رو‌هم برگردوندن.)

 130. سلام دوستان
  دوستانی که قصد گرفتن پاسپورت صرفا جهت گرفتن وقت سفارت دارن میتونن درخواست زیارتی بدن که مبلغ پرداختیش 3 میلیون تومان هستش و فقط سریال پاسپورت رو برای گرفتن وقت سفارت استفاده کنن و بعدش پاسپورت رو پس بدن و مبلغشون رو پس بگیرن

 131. سلام آقا فرزاد گل
  خیلی ممنون از تجربه ی مفیدی که در اختیارم قرار دادی .
  من تقریبا همه ی مراحل کارای دریافت پاسپورت با توجه با راهنمایی های شما انجام دادم و خدا رو شکر خیلی خوب پیشرفت .
  با آرزوی سلامتی و موفقیت

 132. سلام. مرسی از مطالب.
  اگه بعد از گرفتن پاسپورت فارق التحصیل بشم مشکلی پیش میاد؟ کلاس ندارمو فقط دفاع پایان نامم مونده. اگه مثلا برنامه سفر رو برا شهریور بزنم و خرداد دفاع کنم و فارق التحصیل شم چطور میشه؟

 133. سلام.
  من سال 12هستم و میخام برم ترکیه و میخاستم بدونم نیاز برای گرفتن پاسپورت وسیقه باید بزارم یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • فقط سند اموال غیر منقول درصورتی که در گرو جای دیگه مثل بانک نباشه میشه. حداقل ارزش ملک باید 15 میلیون باشه و عوارض و… هم پرداخت شده باشه

 134. سلام من معافیت تحصیلی دارم و پشت کنکوری هستم و میخوام نوبت سفارت بگیرم بازم میتونم یا نمیشه پاسپورت بگیرم

 135. سلام، برای گرفتن وقت سفارت نیاز به پاسپورت دارم، ولی نمیخوام فعلا از کشور خارج بشم.
  راهکاری وجود داره که از یک بار اجازه خروج در هر ترم استفاده نکنم و بدون دریافت اجازه خروج از دانشگاه و نظام وظیف و دادن وثیقه، صرفا برای وقت سفارت، برای پاسپورت اقدام کنم؟

 136. سلام ممنون از توضیحات خوبتون میخاستم بدونم من که پشت کنکوری هستم میتونم پاسپورت بگیرم.اگه ن پس چطور اقدام کنم؟

 137. سلام ممنون از توضيحاتتون
  من يك سوال دارم
  الان ك من پاسپورت دارم ولي ميخوام تمديدش كنم ب دلايلي
  چون شهريور ميخوام برم سفر سياحتي
  بايد همين كارايي ك گفتين انجام بدم يا اين باطل ميشه و پاسپورت جديد درخواست ميديم؟؟!!

 138. سلام فرزاد جان
  مرسی بابت توضیحاتت
  من قصد دارم برای فرصت مطالعاتی برم آلمان ( دوره دکتری)، منتها پاسپورت ندارم
  از طرفی چون پروسه ویزا گرفتن ممکنه چندماه طول بکشه، صرفا میخوام واسه دریافت پاسپورت اقدام کنم و بعدش برم دنبال قضایای ویزا گرفتن…
  روال پاسپورت گرفتنو از کجا باید شروع کنم؟ و هزینه وثیقه گذاشتن چقدره تقریبا؟

  • به‌به به سلامتی… پروسش کمتر از یکماه طول میکشه در حالت عادی. طبق حالتی که گفتم برید پلیس+10 سخا بگیرید و… وثیقه‌تون هم فکر میکنم همون 15 میلیون باشه. برای ویزا گرفتن باید قبلش پاسپورت داشته باشید چون شماره پاسپورت و اصلش رو میخواد…

 139. سلام
  ممنونم بابت اطلاعات خوبی که دادید؟
  من پاسپورت رو برای وقت سفارت میخوام، امروز هم که رفتم پلیس +10 گفت باید از طریق سایت درخواست بدم وپول و… واریز کنم. اما توی سایت چیزی راجع به این موضوع نبود.
  ممنون میشم بهم بگید که باید چیکار کنم که بتونم پاسپورت رو برای وقت سفارت بگیرم.
  ممنونم

  • اگر منظورتون از پول، وثیقه هست، واقعا نمیدونم. چون انگار بسته به پلیس+10 چیزی که میگن فرق میکنه! یسریشون میگن باید بریزید، یه سری میگن نمیخواد. من پیگیری میکنم دقیقتر خبرش رو بدم

 140. سلام
  من چون من چون نیاز به پاسپورت داشتم برای یه سری کارا،و دانشجو ام،برای گرفتن پاسپورت تو سامانه سخا سفر زیارتی رو زدم چون وثیقه کمتری میخواست نسبت به سفرای دیگه،حالا پاسپورتم اومده میخواستم وثیقمو پس بگیرم رفتم میدون سپاه اعلام کنسلی سفر بکنم چون واقعان نمیخوام برم!گفت پاسپورتتو بده،منم چون ترسیدم یه موقع باطلش کنه گفتم جاگذاشتم!
  حالا میخواستم از شما بپرسم کسی در این مورد چیزی میدونه کمکم کنه؟!

  • سلام. والا مطمئن نیستم ولی بعد از برگشت از سفر پاسپورت رو باطل نمیکنن. من فکر میکنم که شاید شماره پاسپورتون رو بخوان یا نیاز باشه از پاستون برای باطل کردن سفر استفاده کنن. باید ازشون میپرسیدین. بنظرم زنگ بزنین و بپرسین

 141. سلام ممنون از راهنمایی فوق العاده شما ، فقط این که من تصمیم ندارم از کشور خارج بشم فقط به گذرنامه احتیاج دارم ، با هم نیاز به کد سخا و وثیقه و اینجور چیز ها هست ؟

 142. سلام دوست عزیز – میشه راجب گرفتن پاسپورت برای نوبت سفارت توضیح بیشتر بدید
  یعنی کدوم مراحلش مشابه و چه تفاوتی ها در عمل داره خیلی ممنون.
  چون سایت شاید چک کنم اگر جواب رو به ایمیلم بفرستید بسیار بسیار سپاس گذار خواهم شد

 143. سلام واقعا دستت درد نکنه خیلیخوب توضیح دادی.
  فقط یه سوال. برای گرفتن تاییدیه تحصیلی گفتی که تصویه حساب کردی بادانشگاه. ینی باید همه وام هایی که گرفتمو پرداخت کنم؟؟!

  • مرسی :)) وام رو شما از صندوق رفاه میگیرین. برای مجوز خروج نیازی به پرداخت وامهاتون به صندوق رفاه نیست. فقط باید با دانشگاه تسویه حساب کرده کنید.

 144. سلام ، سال نو مبارک عزیز
  خیلی عالی توضیح دادی فقط یک مورد رو متوجه نشدم !

  برای اونایی که فقط پاسپورت برای وقت سفارت میخوان یه جا گفتی نیاز به وثیقه نیست یه جا گفتی هست ! یکم دقیق تر اگه توضیح بدی ممنون میشم …

 145. سلام دوستمن ممنونم که تجربتو به اشتراک گذاشتی
  یسوال دارم من الان نیاز به پاسپورتم دارم ولی نمیخوام فعلا از کشور خارج بشم برای وقت سفارت میخوام
  الان من باید وثیقه بزارم یا بدون وثیقه بهم میدن ؟؟

 146. سلام وقت بخیر

  برای تایید دانشگاه باید جایی مبلغی رو واریز کنیم و ی کد دریافت کنیم و اون کد رو به دانشگاه تحویل بدیم تا تایید بزنه ؟ اون 3500 رو پرداخت کردم ولی دانشگاه از چیز دیگه ای حرف میزنه … سیستم دانشگاه هم سوخته و من همینجوری معطلم .. شما پیشنهادتون چیه

  • حقیقتش از من هیچ پولی نگرفتن و منطقا نباید هم بگیرن چون ظیفشون هست! اگر سیستمشون مشکل داره باید راهکار دیگه‌ای بدن. پیشنهاد میکنم از یه پلیس+10 بپرس. احتمالا میتونن یه نامه کتبی بدن که بدی به نظام وظیفه تا مشکلت حل بشه

 147. سلام … من تابستون گذرنامه گرفتم ولی مشکل تایپی داشت و مجبورم الان عوضش کنم

  رفتم کاراشو انجام دادم ولی مراحلشو یادم نمیاد به طور دقیق .. من پاس قبلیمو باطل کردم و توی سیستم نظام وظیفه هم بعداز پرداخت اون 3500تومن منتظر تایید دانشگاهم تا بعدش وثیقه رو واریز کنم .. دانشگاه سیستم نظام وظیفه ش خراب شده و میگه باید کلی منتظر بمونین .. تازه میگه برای تایید دانشگاه شما باید با پرداخت ی مبلغ ظاهرا 25000تومن ی کد بگیرید و اون کد رو برای ما بیارید تا ما تایید بزنیم … سوال من اینجاست که کلا نمیدونم اون کد چیه و قبلا هم برای گرفتن پاس همچین مبلغی رو واریز نکردم و کدی رو نگرفتم .. حداقل اینکه یادم نمیاد….. میخواستم بدونم شما میدونی اون پرداخت اصلا چی هست و کجا باید انجام بشه تا کد دریافت شده (اس ام اس ) رو به دانشگاه بدم و اونا تایید بزنن؟ عجله دارم و شانس من خورده به خرابی سیستم دانشگاه

  • سلام. من خودمم هیچ پرداختی نداشتم به دانشگاه و شما هم نباید داشته باشید! تایید اشتغال به تحصیل شما باید از طریق سیستم خودشون و رایگان انجام بشه. اگر سیستمشون مشکل داره شاید بتونن نامه بزنن. بنظرم به نظام وظیفه میدون سپاه برین و بپرسین (من هربار تماس گرفتم جواب درست جسابی ندادن بهم)

 148. درود و خسته نباشید میگم، خیلی خودمونی و رَوون نوشتی دمت گرم داداش
  فقط یه سوال داشتم اینکه این پاسپورتی که صادر میشه 5 سال وقت داره دیگه درسته؟
  آیا چیزی توش درج میشه که به چه دلیل صادر شده ؟ یعنی تحصیلی، سیاحتی، زیارتیه چی هست ؟
  ممنون میشم اگر اطلاع دارید توضیح بدین

  • سلام. مرسی از لطفت.
   پاسپورت 5 سال اعتبار داره دقیقا مثل یک پاسپورت معمولی. موضوع اینه که این پاسپورت وقتی برگردی ایران همچنان دستت هست اما برای خروج مجدد باز هم باید درخواست خروج از کشور ثبت کنی اما لازم نیست درخاست پاسپورت بدی. یعنی با همین پاس که میگیری میتونی کاراتو پیش ببری اما هربار که میخوای از ایران بری بیرون باید از سایت مجوز بگیری.
   و توی پاسپورت قید نمیشه که برای چه کاری گرفتی و پاسپورتی که بهت میدن کاملا مشابه یه نفر هست که سربازیش تموم یا معاف شده. ظاهر پاسپورت هیچ فرقی نداره.

  • سپاس بابت پاسختون
   توی عکس نوشته
   سفر به مقصد ترکیه بلامانع است
   یعنی حتی اگر وثیقه هم نگذاشته باشیم امکانش هست با همون پاس وارد ترکیه شد ؟!
   یا بنده اشتباه می کنم~

  • خیر. اینجا من اول وثیقه رو گذاشته بودم بعد پاسپورت برام اومد. تا وقتی وثیقه نذارین نمیتونین از کشور خارج بشید. اون مقصد ترکیه هم بالا توضیح دادم توی سایت که دارین پر میکنین باید بنویسین کجا دارین میرین.

  • راستی ببخشید یادم رفت بپرسم
   من که فارغ التحصیل شدم توی سایت نظام وظیفه شروع و پایان تاریخ معافیت رو زده
   که مال من تا دقیقا اول بهمن ۹۸ هست پایان معافیت. الان برای من بازم تایید دانشگاه مهمه یا اینکه اصلا ربطی به دانشگاه دیگه نداره چون نمیتونم مثل شما اشتغال به تحصیل بگیرم.

  • برای گرفتن مجوز خروج باید گواهی اشتغال به تحصیل بگیرین. حتی اگر معافیت داشته باشین اما درستون تموم شده باشه دانشگاه بهتون اشتغال نمیده پس نمیتونین خارج بشین.

خوشحال میشم نظرتونو بنویسین :))