مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی مشمولان خدمت – مدارک دریافت پاسپورت

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی مشمولان خدمت - مدارک دریافت پاسپورتReviewed by Farzad Jozaghi on Dec 5Rating: 5.0تجربه شخصی گرفتن پاسپورت یا گذرنامه برای مشمولان دانشجو و دانش‌آموزمدارک لازم برای دریافت گذرنامه دانشجویی و مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی برای دانشجویان و دانش‌آموزان مشمول خدمت سربازی در سال 98

این تجربه شخصی من از گرفتن پاسپورت دانشجویی (دریافت گذرنامه دانشجویی) سفر تفریحی برای مشمولان سربازی دانشجو و دانش‌آموز هست. بهتون پیشنهاد میکنم حتما این مطلب رو بخونید. چند نکته مهم در این باره بهتون میگم تا در خروج به مشکل نخورید.

من دی ماه سال 96 بود که تصمیم گرفتم یک سفر به گرجستان داشته باشم. برای من هم مثل خیلی دانشجوی‌های پسر دیگه غولی وجود داشت به نام مشمولیت سربازی! متاسفانه مطالب توی اینترنت هم بسیار گنگ و قدیمی بود و اطمینانی بهشون نبود. این بود که تصمیم گرفتم یک مطلب درست درمون راجع به مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی برای مشمولان دانشجو و دانش آموز بنویسم! من فرض رو بر این میگیرم که شما غیبت از سربازی نداشتین و معافیت تحصیلیتون هم مشکلی نداره.

نکته اول: حدود یکماه قبل از تاریخ سفرتون این پروسه گرفتن پاسپورت و مجور خروج رو شروع کنید چون ممکنه طولانی بشه و باعث بهم خوردن سفرتون بشه.

نکته دوم: سعی کنید همه چیز رو قبل از تعطیلات بین نیمسال های تحصیلی (مثلا فاصله بین دی تا بهمن که دانشگاه تق و لقه) با دانشگاه اوکی کنید چون اگر از آخرین امتحان بگذره هم درگیر مرخصی رفتن کارکنان دانشگاه میشید و هم اینکه طبق قانون باید از تاریخ انتخواب واحدتون بگذره تا ترم بعد شروع بشه و بتونین اشتغال به تحصیل بگیرین که این میتونه پروسه کاریتونو چند هفته عقب بندازه!

خب! بریم سر کارمون

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی و دانش آموزی

 1. مراجعه به دفتر پلیس+10 و دریافت کد سخا
 2. ورود به پورتال سایت خدمات الکترونیک انتظامی با استفاده از کد سخا و کد ملی و ثبت درخواست خروج از کشور
 3. مراجعه به دانشگاه محل تحصیلتون و گرفتن تاییدیه تحصیلی (این بخش رو حتما بخونید نکته مهمی داره)
 4. ساخت حساب بانک قوامین
 5. مراجعه به سایت و قراردادن و وثیقه خروج از کشور
 6. مراجعه به پلیس+10 و پر کردن مدارک جهت دریافت پاسپورت

مرحله اول گرفتن پاسپورت: مراجعه به پلیس+10 و دریافت کد سخا

من که نمیدونم سخا مخفف چیه. اما داشتن این کد اولین قدم برای دریافت گذرنامه شما هست.

مدارک مورد نیاز گرفتن کد سخا:

 1. یه قطعه عکس سه در چهار یا شیش در چهار
 2. اصل کارت ملی (هوشمند یا قدیمی)
 3. اصل شناسنامه عکسدار
 4. کپی از دوطرف کارت ملی
 5. هزینه تشکیل پرونده (اون موقع 3 تومن بود)

خب! با این مدارک تشریف میبرین یه دفتر پلیس+10 و بهشون میگین که کد سخا میخاین. لیست دفاتر پلیس+10 تهران

بعد از پرداخت هزینه اونا به شما یک کاغذ پرینت شده میدن که داخلش کد سخاتون هست.
یک نکته مهم راجع به عکس و کپی کارت‌ملی اینه که اونارو بعد از تشکیل پرونده پس میدن بهتون و میتونید توی مرحله پنجم بازم ازشون استفاده کنین.

مرحله دوم گرفتن پاسپورت: مراجعه به پورتال خدمات الکترونیک انتظامی

حالا باید وارد پورتال سایت خدمات الکترونیک انتظامی بشید. نام کاربریتون شماره ملی‌تون هست و پسووردتون کد سخا که مرحله قبل از پلیس+10 گرفتین. حالا بالا سمت راست روی خدمات الکترونیک بعد روی وظیفه عمومی کلیک کنید و بعدش هم درخواست خروج از کشور رو بزنین.

ثبت درخواست خروج از کشور در پورتال خدمات الکترونیک
ثبت درخواست خروج از کشور در پورتال خدمات الکترونیک

اینجا ممکنه ازتون یکسری اطلاعات تکمیلی مثل شماره تلفن و… بخواد. اونهارو هم بهش بدین.

بعد نوع مسافرتتون رو مشخص کنین.

مثلا اگر گذرنامه میخاین که برین ترکیه لباس بخرین یا میخاین برین تایلند تفریحات سالم کنین باید بزنید سفرتون سیاحتیه. برای سفر سیاحتی شما باید 15 میلیون بصورت نقد وثیقه بزارین (در مرحله پنجم)
اگر هم میخاین برین کربلا یا مکه برای زیارت، باید نوع سفرتون رو زیارتی بزنین که وثیقه اش 3.5 میلیون تومنه. من تجربه سفر زیارتی ندارم اما فکر میکنم باید یکسری مدارک باید ارائه کنید که نشون بده شما قصد سفر به صورت زیارتی دارین.

حالا باید بازه سفرتون رو مشخص کنید که حداکثر 20 روز در هر نیم سال تحصیلی هست. همچنین هر نیمسال تحصیلی شما فقط دوبار میتونید از کشور خارج بشید که مجموعشون نباید از 20روز بیشتر بشه. یعنی اگر یه سفر 14روزه رفتین و برگشتین، در اون نیم سال تحصیلی فقط 6 روز دیگه میتونین از کشور خارج باشین.

بعد هم باید کشوری که قراره پس ار خروج به ایران واردش میشید رو مشخص کنید. مثلا اگر دارید زمینی میرید گرجستان باید از یکی کشور های ترکیه، آذربایجان، ارمنستان رد بشید تا به اونجا برسید. پس کشور مقصدتون میشه یکی از این سه تا که قراره اول واردش بشید (مثلا ارمنستان) نه خود گرجستان. اما اگر هواپیمایی دارید خارج میشید مقصد روی بلیتتون رو باید بزنین.

اینجا یک نکته مهم هم وجود داره. شما هیچ محدودیتی در سفر کردن ندارید. مثلا میتونید پس از خروج از ایران به هر کشوری که میخاید (البته اگر راهتون بدن) برید. فقط باید طی بازه ای که اعلام کردین وارد ایران بشین (فرقی نمیکنه از چه مرزی. میتونید از مرز ترکیه برید و از مرز پاکستان برگردین :))).

در نهایت ورودتون به کشور اتوماتیک ثبت میشه و مبلغ وثیقه هم بعد از حدود 48 ساعت از ورودتون به ایران اتوماتیک برمیگرده به حسابتون.

مرحله سوم: مراجعه به دانشگاه یا مدرسه محل تحصیل و دریافت تاییدیه تحصیلی

این مرحله ممکنه بسته به دانشگاهتون فرق کنه. برای من یک پرینت برنامه هفتگی با مهر آموزش دانشگاه و یک فیش تصویه حساب از حسابداری به همراه مهر حسابداری به همراه اجازه نامه رئیس دانشگاه خاستن و درنهایت این مدارک رو دادم دبیرخونه دانشگاه. تاییدیه تحصیلی بصورت الکترونیکی توسط دانشگاه تایید میشه و شما نیاز به گرفتن نامه یا انجام کار خاصی ندارید. برای من تقریبا یک هفته طول کشید تا وضعیت تحصیلم تایید بشه توی پورتال خدمات انتظامی و مرحله بعدی که قسمت دردناک واریز وثیقه بود برام باز بشه:))

مرحله چهارم: ساخت حساب در بانک قوامین

این قسمت خیلی مهمه. حسابتون حتما حتما حتما باید به اسم خودتون باشه و کارت بانک به همراه رمز دوم داشته باشه.

مرحله پنجم: پرداخت وثیقه

خب حالا باید دوباره وارد پورتال خدمات الکترونیک بشید و با توجه به نوع سفرتون همون طور که بالا شرح دادم 15 یا 3.5 میلیون تومن از طریق درگاه بانک به صورت آنلاین پرداخت کنین (برای جلوگیری از هر مشکلی از همون حساب قوامینتون پرداخت کنین). در کنار اون باید شماره حساب قوامینتون رو هم بدین که وقتی برگشتین پول بهش واریز بشه. در وارد کردن شماره حساب خیلی دقت کنید که یوقت شماره حساب کس دیگرو نزنید و بعد دچار مشکل بشید.

مرحله ششم:

بعد از یکی دوروز از پرداخل وثیقه SMS تایید میاد که مجوز خروج شما صادر شده است(ممکنه هم نیاد. مثلا برای من نیومد) پس خودتون باید سایت رو چک کنید. وقتی توی سایت دیدین که نوشته مجوز خروجتون صادر شده با مدارکی که این زیر نوشتم تشریف میبرین پلیس+10 و اونجا مدارک دریافت پاسپورت(گذرنامه) رو پر میکنین و منتظر اومدنش میمونین.

مدارک مورد نیاز پلیس+10 برای گرفتن پاسپورت دانشجویی

 1. اصل شناسنامه عکسدار
 2. اصل کارت ملی (قدیم یا جدید)
 3. کپی از تمام صفحات شناسنامه (حتی صفحات خالیش :|)
 4. کپی از کارت ملی (دوطرف)
 5. 2 تا عکس 6×4
 6. جنازه پاسپورت قبلیتون (اگر باطل شده)

در نهایت بعد از یکی دوهفته براتون پاسپورتتون میاد که کنارش یه برگه پیوست هست که توضیح داده وضعیت خروجتون به چه شکل هست :))

نمونه پاسپورت دریافت شده در پایان پروسه خروج از کشور مشمولان سربازی به همراه وضعیت خروج از کشور
نمونه پاسپورت دریافت شده در پایان پروسه خروج از کشور مشمولان سربازی به همراه وضعیت خروج از کشور

امیدوارم این مطلب به دردتون خورده باشه. سفرتون بخیر :))

*** بروزرسانی فروردین 1398 ***

درصورتی که صرفاً نیاز به پاسپورت دارین (مثلا برای گرفتن وقت سفارت) و قصد خروج از کشور ندارین میتونین درخواست پاسپورتتون رو به پلیس+10 محلتون بدین. نیازی به وثیقه و… نیست. منتها نیاز به اشتغال به تحصیل از دانشگاه دارین و باید برای خروج از کشور وثیقه بزارین و کار های لازم رو انجام بدین تا بتونین از کشور خارج بشید.

البته چیزی که گفتم واقعا نمیدونم درسته یا نه! چون یه عده میگن فقط گرفتن پاسپورت نیازی به مجوز خروج نداره و تونستن بدون وثیقه و مجوز خروج پاسپورت بگیرن برای نوبت سفارت، از طرفی یه سری هم میگن باید حتماً مجوز خروج داشته باشین تا پاسپورت بدن 😐 خلاصه اگر سر از قانونش دراوردم بهتون خبر میدم.

 

پربازدید ترین مطالب بلاگ من
سفرنامه گرجستان و تفلیس در فابریکا
سفرنامه گرجستان، سفر زمینی به تفلیس و فابریکا

سفرنامه گرجستان، تجربیات من از سفر زمینی من به پایتخت گرجستان و اقامت در هاستل فابریکا

مراحل گرفتن پاسپورت دانشجویی
مراحل گرفتن پاسپورت برای مشمولان دانشجو و دانش‌آموز

در این مطلب به طور کامل توضیح دادم که چطور میتونین با اشتغال به تحصیل گذرنامه بگیرین

نظرات
 1. سلام
  فرزاد جان باز یه سوال دارم:
  تو متن نوشتی تو هر ترم دو دفعه و مجموعا 20 روز میشه مجوز خروج از کشور گرفت ولی تو سایت نظام وظیفه نوشته :
  ۶- آیا صدور مجوز خروج برای دانشجویان از سوی وظیفه عمومی محدودیت دارد؟

  صدور مجوز خروج در هر ترم تحصیلی از نظر وظیفه عمومی هیچ محدودیتی ندارد.

  این قانون عوض شده؟ یعنی تو هر ترم هر قدر بخوایم میتونیم مجوز خروج از کشور بگیریم؟ یعنی 20 روز میری میای دوباره بعد اینکه وثیقه رو واریز کردن دوباره 20 روز می گیری و الی آخر ؟

  • حقیقتش چیزی که باعث شد من این مطلب رو بنویسم نبودن هیچ اطلاعات دقیق و به‌روز در همین سایت نظام وظیفه و امثالش بود. اطلاعاتشون قدیمیه و خیلی جاهت با کقیقت تعارض داره. این ۲۰ روز رو توی پلیس +۱۰ به من گفتن. بنظرم منطقی نیست همش بریم و برگردیم و وصیغه بدن بهمون!

 2. سلام
  مرسی که مفصل به این موضوع پرداختی.
  من امروز درخواستمو ثبت کردم و الکی یه تاریخی دادم تا بتونم پاسپورتمو بگیرم و بلیطم رو برای آخر شهریور رزرو کنم بعد میرم و میگم نرفتم تا پولم رو بگیرم و دوباره برای آخر شهریور اقدام کنم .
  به نظرت مشکلی پیش نمیاد؟
  این که آخر شهریور میخوام برم دانشگاه تایید میکنه؟
  دو بار درخواست خروج میدم مشکل نداره؟

  • دوبارش بعید بدونم داشته باشه اما باید از دانشگاهتون بپرسی که اشتغال میده یا نه برای تابستون! و اینکه یسری از دوستان گفتن که اگر سفر نرین باید پاسپورت رو پس بدین!

 3. سلام.
  من الان دانشجو کارشناسی ارشد هستم و 2 هفته دیگه فارغ التحصیل میشم. پاسپورتم رو پارسال به هوای رفتن به کربلا گرفتم بعدش رفتنمو کنسل کردم. الان پاسپورت دارم ولی سربازی نرفتم. شما میدونید میتونم از کشور خارج شم یا نه؟

 4. سلام
  فرزاد جان ممنون بابت پاسخ به سوالات قبلی یه سوال دیگه هم برام پیش اومده:
  من چون باید برای ثبت نام تو آزمون بهمن ماه 98 مدارک و پاسپورتم رو ارائه بدم میخواستم بدونم آیا با مجوز خروج از کشوری که در نیم سال اول تحصیلی سال 98 صادر شده ( نمی دونم اصلا برای نیم سال دوم یعنی اردیبهشت 99 مجوز صادر می کنن یا نه !!! ) میتونم در نیم سال دوم ( اردیبهشت 99 ) در تاریخی که معین کردم از کشور خارج بشم یا نه؟

 5. سلام و با تشکر از مطالب مفیدتان .
  گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویی باید خطاب به کجا صادر شود (جهت اخذ پاسپورت و سفر سیاحتی)

 6. سلام دادا
  من كارداني بودم اخراج شدم الان من بايد اماده ب خدمت بگيرم تا بتونم پاسپورت بگيرم؟
  يا بايد از همون دانشگاه مجوز بگيرم ؟

 7. سلام
  خوبی فرزاد جان ؟
  3 تا سوال دارم ازت :
  من برای یوس دارم میخونم و غیبت هم ندارم الکی هم تو دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم تا بتونم پاس بگیرم الان من باید از 5 اردیبهشت تا 25 اردیبهشت 99 برم ترکیه برای امتحانات میخواستم بدونم که:
  1) آیا امکانش هست که خودمون تاریخ( 5 اردیبهشت تا 25 اردیبهشت ) رو مشخص کنیم تا مجوز ورود و خروجمون رو توی اون تاریخ بزنن؟ چون پس و پیش بزنن واقعا به دردسر می افتم
  2) اگه مثلا حداکثر تاریخی که برای بنده برای ورود دوباره به کشور زدن 25 اردیبهشت 99 بود و من 7 خرداد 99 وارد کشور شدم میتونم پولم رو پس بگیرم؟ در کل شرایط این بالا کشیدن پول چه مدته؟ چقدر دیر کنم پولم رو نمیدن؟
  3) برای اینکه پاسپورتم تا زمان مورد نظر حاضر بشه ( 5 اردیبهشت باید ترکیه باشم ) باید کی اقدام کنم؟

  • سلام.
   سوال اول: تاریخ رفت و برگشتتو خودت انتخاب میکنی. بخاطر همین دقیقا همون روزایی که میخوای مجوز میدن بهت.
   سوال دوم: درباره دیر اومدن نمیدونم حقیقتش. ولی تاجایی که میدونم اگر دیر برگردی باید یه دلیل موجه بیاری در غیر این صورت معافیتت کلا باطل میشه و پولتم پس نمیدن.
   سوال سوم: اوایل اسفند شروع کن که به تعطیلات پساعید و عید و پیشاعید نخوری و خیالت راحت باشه!

 8. سلام پسر من سال گرشته یعنی خرداد97پیش دانشگاهیگرفته و الان دانشجو نیست برای تیر ماه شرکت کزده تا بره دانشکاه الان اگر ب ه دانشگاه میتونه ویزای تحصیلی بگیره

 9. سلام خسته نباشید من پشت کنکوریم و مدرک دیپلممو توی دو سال پیش سال ۹۶ گرفتم ولی معافیت تحصیلی نگرفتم و پشت کنکور واسادم که امسال ۹۸ کنکور بدم الان میخوام واس رفتن به ترکیه با خانواده اقدام کنم ولی رفتم میگن شما نه دانشجویی نه دانش اموز و باید اول درخواست بدی برا سربازیت بعدش که تاریخ اعزامت معلوم شد وضعیتت معلوم میشه و قبل اون میتونی بری خارج ،در صورتی که من نمیخوام برم سربازی و امسال دانشگاه قبول میشم نظرتون چیه چیکار کنم

 10. سلام
  فرزاد جان یه راهنمایی کن اگه میتونی من میخام برم چین برای صدور ویزا به پاسپورت نیاز دارم
  بعد رفتم پلیس +۱۰ گفتن اول باید وثیقه بریزی برای پرداخت وثیقه هم تاریخ ورود و خروج لازمه که گرفتن تاریخ نیاز به ویزا و درنتیجه پاسپورت داره چیکار باید کرد به نظرت

  • پیچیده شد! همه وصلن به هم! پیشنهاد میکنم تاریخ سفرتونو حدودی و در بازه‌ای که احتمال میدین ویزاتون اوکی باشه وارد کنین که به درد سر نخورین! در غیر این صورت باید یبار سفرتونو کنسل کتید و دوباره درخواست بدین!

 11. سلام،ببخشید از زمانی که وثیقه رو تو سایت میذاریم(بعد از مرحله تایید دانشگاه)تا زمانی که پاسپورت به دستمون میرسه چقدر زمان میبره؟

 12. سلام خوبی یه سوال داشتم مثلا برای وثیقه من میخوام سفر سیاحتی برم ولی وثیقه زیارتی بزارم آیا به نظرت مشکلی پیش میاد؟

 13. سلام. روزتون به خیر. سوال بنده این هست که اگر بازه ی تاریخ خروج از کشور بنده تغییر کنه در حالی که برای بنده مجوز خروج در بازه دیگری داده شده. چطوری میتونم تاریخ رفت و برگشتم رو تغییر بدم؟ باید درخواست رو در سامانه لغو کنم یا امکان اصلاح و صدور مجدد هست؟

 14. سلام
  آیا میشه اون مدتی که واسه هر نیم سال خارج شدن میدن (۲۰ روز) . هردو نیمسال رو روهم استفاده کنی ینی چهل روز بمونی اون ور

 15. سلام آقا فرزاد عزیز. من الان ۲۰ سالمه ولی وقتی ۱۶ سالم بود یه پاس،گرفتم که ساله ۲۰۲۰ انقضاشه. من الان دانشجو کاردانی ناپیوسته هستم و شهریور ماه معافیت تحصیلیم به پایان میرسه و هیچ واحوی تاحالا پاس نکردم ولی تصفیه کردم با دانشگاه و شهریه هارو دادم. آیا با اون پاسی که تا ۱ سال دیگه اعتبار داره میتونم خارج بشم؟ آیا میتونم بدون اخذ مجوز از دانشگاه برم؟ در غیر این صورت آیا به من اصلا اجازه میده دانشگاه که برم مسافرت؟ خیلی ممنون اگه وقت کردی جواب بده 3>

  • درباره واحد هات، دانشگاه فقط مسئول اینه که تکلیف اشتغال به تحصیل شمارو مشخص کنه. نمره ها و واحد های افتاده و… اهمیتی ندارن.
   درباره پاس قبلی، با اون پاس نمیتونین خارج بشین. باید درخاستتونو ثبت کنین و پاسپورت قبلیتونو تحویل بدین به پلیس +10. بدون اخذ مجوز از دانشگاه امکانش نیست.

 16. سلام
  اگه من بخوام تیر ماه سفر کنم و الان که خرداد ماه هست اشتغال به تحصیل بگیرم مشکلی پیش نمیاد؟یا باید تاریخ اشتغال به تحصیل در بازه تاریخ سفر باشه؟مرسی

 17. سلام اقا فرزاد.
  من دانشجو هستم و ميخوام برم تايلند.و هرساله واسه كارمم يك بار به چين ميخوام برم.ميشه توضيح بدين من پاسپورت ٥ ساله بگيرم براي هر سري ورود و خروج از دانشگاه بايد اجازه بگيرم؟و يا با اون پاسپورت ٥ ساله ام ميتونم هرسري كه خواستم برم.خواهشا يه توضيح كامل بهم بدين.

 18. سلام‌ جواب واسه اونایی که گفتن برگشتیم باید پاسپورت تحویل بدیم ؟؟
  خیر سفرتون و میرید و برمیگردید یا اصلا نمیرید پاسپورت به شما میدن ولی دیکه برنمیگردونید .
  اگرم کنسل شد سفرتون توضیح میدید که چرا کنسل شد و وثیقه به حسابتون برمیگرده .
  ادمین جان من سوال داشتم‌،
  من اقدام کردم اما توی مرحله دانشگاه جوابی داده نشد و دوباره اقدام کردم که جواب بگیرم
  دقیقا ۳.۴ روز از اخرین امتحان تاریخ رفت و زدم !
  مشکلی که نداره ؟
  اگر باز جواب نگرفتم کدوم قسمت دانشگاه میتونم برم و صحبت کنم ؟
  مرسی واسه راهنماییاتون

  • اینجا سایت شخصیه. ادمین اسم داره. فرزاد :))
   بسته به دانشگاهه. هرچقد بزرگتر باشه دپارتمانا بیشتر میشن و احتمالش هست بیشتر پیچیده بشه. دانشگاه قبلی ما امور دانشجویی داشت که اونجا انجام میدادن. اینیکی دانشگاه که کوچیک تره توی بخش آموزش و دبیرخونه انجام میدن.
   اشتغال به تحصیل هم معمولا در بازه قانونی تحصیل بهتون میدن. مثلا آخر خرداد که ترم دوم تموم میشه. اما بعضی دانشگاها ممکنه عشقی رفتار کنن!

 19. سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  فقط در مورد اون بیست روز شما مطمئن هستید؟
  اینکه مجموعش باید بیست روز باشه
  من فکر کنم هر بار خروج حداکثر بیست روزه

 20. سلام چند تا سوال داشتم.
  1. اگر وثیقه بزارم و برم و دیگه نیام چی میشه؟
  2. اگر مجبور شم بعد از مثلا 4 5 ماه برگردم ایران، چی میشه؟
  3. من دوران کاردانی دو بار سنوات یا کمیسیون خوردم اما حالا کارشناسی می خونم. مشکلی پیش میاره؟

  • سلام.
   1- وثیقتون رو میکشن بالا.
   2- سرباز فراری حساب میشید و بخاطر اون مجوز تحصیلتون باطل میشه و احتمالا بزور میبرنتون سربازی و اضافه میزنن و…!
   3-بعید بدونم مشکلی باشه. دقیق نمیدونم

 21. با سلام و درود خدمت فرزاد جان و تشکر از توضیحاتت

  من دانشجوی دکتری هستم و معافیت تحصیلی دارم. برای ی مدرسه تابستانی توی چین یا استرالیا میخام اقدام کنم. تا الان هم کلا پاسپورت نگرفتم. الان برای ثبت نام توی اون مدرسه های تابستانی و گرفتن ویزا باید شماره و اطلاعات پاسپورت رو براشون ارسال کنم. الان سوال من اینه که من باید اول ی پاسپورت به صورت معمولی بگیرم و بعد از این که ثبت نامم تو مدرسه تابساتی تکمیل شد و زمان ورود و خروج مشخص شد بیام این مراحلی که شما گفتی رو طی کنم؟ یا راهش چیز دیگه ای هست؟

  پیشاپیش ممنون

  • پیشنهاد میکنم از همین الان اقدام بکنی و بازه‌ای که قراره استرالیا باشی رو وارد کنی توی سیستم. مراحل پیش بری و وثیقه بزاری و با پاسپورتی که احتمالا تا هفته بعد میرسه دستت اقدام کنی. باید طی همین مراحلی که توی مطلبم توضیح دادم عمل کنی

 22. خوب وقتی کنسل کردیم سفر زیارتی و پاسپورت رو بهشون پس دادیم بعدا اگه دوباره بخوایم پاسپورت بگیریم پاسپورت با همون شماره سریال بهمون میدن یا کلا پاسپورت مون عوض میشه و شماره سریالش هم تغییر میکنه ؟

 23. سلام
  من میخوام اپلای کنم و باید اسکن صفحه ی اول پاسپورتم رو سابمیت کنم برای دانشگاهی که میخوام اپلای کنم. ولی پاسپورت ندارم. خواستم بدونم
  میشه درخواست سفر زیارتی بدم و 3ونیم بذاریم و پاسپورت رو بگیریم ولی نرم کربلا ؟؟ و بعد از مدت زمانی که گذشت برم پولم رو بگیرم و پاسپورت هم بهشون پس ندم؟؟؟ چون از پاسپورتم واسه اپلای میخوام استفاده کنم و فعلا قصد خروج ندارم ؟؟

  • اینطوری که دوستان گفتن اگر سفرتون رو کنسل کنید باید پاسپورت رو پس بدین. اما اگر فقط اسکن یا شماره پاسپورت میخاین میتونین همینکارو بکنین و بعد از براشتن اسکن و کد پس بدید.

 24. سلام
  خیییلی ممنون از اطلاعات کامل و مفیدتون .
  میخواستم بدونم که من الان به پاسپورت برای گرفتن نوبت سفارت لازم دارم
  و قصد خروج از کشور رو هم ندارم
  آیا امکانش هست که بدون تعیین محل سفر و نذاشتن وثیقه پاسپورت گرفت؟؟؟؟

 25. عرض ادب داداش من قسمت دانشگاهشو درست متوجه نشدم که به کجا مراجعه کنم آموزش دانشکده ی مربوطه، رئیس دانشگاه؟!! درست نگرفتم. سوال دوم هم در مورد نوع حسابه ک اگ من الان برم حساب قوامین باز کنم شرایطشو توضیح ندادین ک مثلا چند ساله باشه و از این صحبتا اگ ممکنه لطف کنی راهنماییم کنی چون گیر کردم تو این مراحل!!!

  • درباره سوال اولتون بسته به دانشگاهه. اما من رفتم آموزش فرمش رو پر کردم و بعد دادم ریاست دانشگاه.
   سوال دومتون هم اگر زیر ۱۸ سال هستین نیازی به این بازی ها برای گرفتن پاسپورت ندارین. اگرم بالای ۱۸ سال هستی اوکیه. با کارت ملی برو و بگو یه حساب برای وثیقه سربازی میخوام.خودشون راهنماییت میکنن

 26. سلام.باید برای خروج تاریخ مشخص کنیم براشون که کی میریم تا روند بره جلو؟میتونم تاییدیه و پول رو بانک بذارم و برای خروج تاریخ رو مشخص کنم برای اینکه برنامه سفرم بهم نخوره.
  و اینکه تاریخی که زدن 98.1.2 تا 98.1.12 اجازه خروج دارین یعنی بین این روزا هر وقتی که خروج کردین روز شمار شروع میشه؟یعنی اجازه خروج شما بین این روز ها هست؟یا این تاریخ اینه که 10 روز میتونین برید و بیاین؟

  • خیر. سیستم دسترسی های شمارو پله به پله باز میکنه و نمیتونین کارارو پس و پیش انجام بدین!
   درباره سوال دومتون، من طی این بازه زمانی حق دارم یکبار خارج بشم و تا پایان همون بازه زمانی باید برگردم به ایران.

  • امکانش از طریق مراجعه به نظام وظیفه هست. اما از طریق سایت، خیر. بهتره با نظام وظیفه تماس بگیرید و‌جویا بشید. باوجود مغایرت محل سفر مشکلی برای سفر من که پیش نیومد.

 27. سلام من مقصد خروج رو زدم گرجستان ولی حالا مقصدم عوض شده میخوام برم ترکیه آیا امکانش هست مقصد رو تغییر بدم؟؟؟؟

 28. سلام
  حدودا بعد از چند روز وثیقه رو بر می گردونن ؟ من حداکثر موعد برگشتم به ایران ، ۱۵ اردیبهشت ۹۸ بوده ، الان سه روز گذشته ولی پولی واریز نشده هنوز …
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

 29. فرق این پاسپورت با پاسپورت معمولی فقط اینکه یه بار اجازه خروج میدن؟ فرق دیگه ای نداره ؟دوم اینکه برای خروج تنها میشه رفت؟ توی بعضی از سایت های خارجی برای تایید هویت به عکس گذرنامه دارند میشه از این پاسپورت استفاده کرد؟احتمال اینکه پلیس +10 درخواست رو قبول نکنه (بجز نقص مدارک) وجود داره؟

  • دقیقا. گذرنامه‌ کاملا معمولی هستش مثل همونایی که مامان باباها دارن. درباره رد درخواست واقعا نمیدونم. ولی تاجایی که میدونم اگر مشکل غیبت یا مثل اون نداشته باشی مشکلی نخواهی داشت.

 30. سلام مرسی از اطلاعات خوبت
  میخاستم بدونم وثیفه دقیقا چجوری باید باشه پول نقد میتونیم بزاریم یا سند یا قول نامه خونه؟؟؟؟

 31. سلام می خواستم بدونم اعتبار این پاسپورت چه جوری ؟ یعنی تا چند ماه اعتبار داره ؟ من پاسپورتم رو لازم دارم برای کاری که می گن باید حداقل 6 ماه تا تاریخ انتقضاش مونده باشه آیا از این پاسپورت میشه استفاده کرد؟و بعد میخواستم بدونم بعد از برگشت به ایران آیا پاسپورت رو باید تحویل داد یا میشه نگه داشت؟
  لطفا هرکی میدونه جواب بده فوری !!!!!!!

  • سلام.
   پاسپورتی که میگیرین مثل هر پاسپورت دیگه‌ای ۵ سال اعتبار داره. اما بعد از برگشت به ایران قابل استفاده نخواهد بود (چون اجازه خروج بهتون نمیدن).
   بعد از برگشت نیازی به پس دادن پاسپورت نیست. ( من که پس ندادم. وثیقه رو‌هم برگردوندن.)

 32. سلام دوستان
  دوستانی که قصد گرفتن پاسپورت صرفا جهت گرفتن وقت سفارت دارن میتونن درخواست زیارتی بدن که مبلغ پرداختیش 3 میلیون تومان هستش و فقط سریال پاسپورت رو برای گرفتن وقت سفارت استفاده کنن و بعدش پاسپورت رو پس بدن و مبلغشون رو پس بگیرن

 33. سلام آقا فرزاد گل
  خیلی ممنون از تجربه ی مفیدی که در اختیارم قرار دادی .
  من تقریبا همه ی مراحل کارای دریافت پاسپورت با توجه با راهنمایی های شما انجام دادم و خدا رو شکر خیلی خوب پیشرفت .
  با آرزوی سلامتی و موفقیت

 34. سلام. مرسی از مطالب.
  اگه بعد از گرفتن پاسپورت فارق التحصیل بشم مشکلی پیش میاد؟ کلاس ندارمو فقط دفاع پایان نامم مونده. اگه مثلا برنامه سفر رو برا شهریور بزنم و خرداد دفاع کنم و فارق التحصیل شم چطور میشه؟

 35. سلام.
  من سال 12هستم و میخام برم ترکیه و میخاستم بدونم نیاز برای گرفتن پاسپورت وسیقه باید بزارم یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • فقط سند اموال غیر منقول درصورتی که در گرو جای دیگه مثل بانک نباشه میشه. حداقل ارزش ملک باید 15 میلیون باشه و عوارض و… هم پرداخت شده باشه

 36. سلام من معافیت تحصیلی دارم و پشت کنکوری هستم و میخوام نوبت سفارت بگیرم بازم میتونم یا نمیشه پاسپورت بگیرم

 37. سلام، برای گرفتن وقت سفارت نیاز به پاسپورت دارم، ولی نمیخوام فعلا از کشور خارج بشم.
  راهکاری وجود داره که از یک بار اجازه خروج در هر ترم استفاده نکنم و بدون دریافت اجازه خروج از دانشگاه و نظام وظیف و دادن وثیقه، صرفا برای وقت سفارت، برای پاسپورت اقدام کنم؟

 38. سلام ممنون از توضیحات خوبتون میخاستم بدونم من که پشت کنکوری هستم میتونم پاسپورت بگیرم.اگه ن پس چطور اقدام کنم؟

 39. سلام ممنون از توضيحاتتون
  من يك سوال دارم
  الان ك من پاسپورت دارم ولي ميخوام تمديدش كنم ب دلايلي
  چون شهريور ميخوام برم سفر سياحتي
  بايد همين كارايي ك گفتين انجام بدم يا اين باطل ميشه و پاسپورت جديد درخواست ميديم؟؟!!

 40. سلام فرزاد جان
  مرسی بابت توضیحاتت
  من قصد دارم برای فرصت مطالعاتی برم آلمان ( دوره دکتری)، منتها پاسپورت ندارم
  از طرفی چون پروسه ویزا گرفتن ممکنه چندماه طول بکشه، صرفا میخوام واسه دریافت پاسپورت اقدام کنم و بعدش برم دنبال قضایای ویزا گرفتن…
  روال پاسپورت گرفتنو از کجا باید شروع کنم؟ و هزینه وثیقه گذاشتن چقدره تقریبا؟

  • به‌به به سلامتی… پروسش کمتر از یکماه طول میکشه در حالت عادی. طبق حالتی که گفتم برید پلیس+10 سخا بگیرید و… وثیقه‌تون هم فکر میکنم همون 15 میلیون باشه. برای ویزا گرفتن باید قبلش پاسپورت داشته باشید چون شماره پاسپورت و اصلش رو میخواد…

 41. سلام
  ممنونم بابت اطلاعات خوبی که دادید؟
  من پاسپورت رو برای وقت سفارت میخوام، امروز هم که رفتم پلیس +10 گفت باید از طریق سایت درخواست بدم وپول و… واریز کنم. اما توی سایت چیزی راجع به این موضوع نبود.
  ممنون میشم بهم بگید که باید چیکار کنم که بتونم پاسپورت رو برای وقت سفارت بگیرم.
  ممنونم

  • اگر منظورتون از پول، وثیقه هست، واقعا نمیدونم. چون انگار بسته به پلیس+10 چیزی که میگن فرق میکنه! یسریشون میگن باید بریزید، یه سری میگن نمیخواد. من پیگیری میکنم دقیقتر خبرش رو بدم

 42. سلام
  من چون من چون نیاز به پاسپورت داشتم برای یه سری کارا،و دانشجو ام،برای گرفتن پاسپورت تو سامانه سخا سفر زیارتی رو زدم چون وثیقه کمتری میخواست نسبت به سفرای دیگه،حالا پاسپورتم اومده میخواستم وثیقمو پس بگیرم رفتم میدون سپاه اعلام کنسلی سفر بکنم چون واقعان نمیخوام برم!گفت پاسپورتتو بده،منم چون ترسیدم یه موقع باطلش کنه گفتم جاگذاشتم!
  حالا میخواستم از شما بپرسم کسی در این مورد چیزی میدونه کمکم کنه؟!

  • سلام. والا مطمئن نیستم ولی بعد از برگشت از سفر پاسپورت رو باطل نمیکنن. من فکر میکنم که شاید شماره پاسپورتون رو بخوان یا نیاز باشه از پاستون برای باطل کردن سفر استفاده کنن. باید ازشون میپرسیدین. بنظرم زنگ بزنین و بپرسین

 43. سلام ممنون از راهنمایی فوق العاده شما ، فقط این که من تصمیم ندارم از کشور خارج بشم فقط به گذرنامه احتیاج دارم ، با هم نیاز به کد سخا و وثیقه و اینجور چیز ها هست ؟

 44. سلام دوست عزیز – میشه راجب گرفتن پاسپورت برای نوبت سفارت توضیح بیشتر بدید
  یعنی کدوم مراحلش مشابه و چه تفاوتی ها در عمل داره خیلی ممنون.
  چون سایت شاید چک کنم اگر جواب رو به ایمیلم بفرستید بسیار بسیار سپاس گذار خواهم شد

 45. سلام واقعا دستت درد نکنه خیلیخوب توضیح دادی.
  فقط یه سوال. برای گرفتن تاییدیه تحصیلی گفتی که تصویه حساب کردی بادانشگاه. ینی باید همه وام هایی که گرفتمو پرداخت کنم؟؟!

  • مرسی :)) وام رو شما از صندوق رفاه میگیرین. برای مجوز خروج نیازی به پرداخت وامهاتون به صندوق رفاه نیست. فقط باید با دانشگاه تسویه حساب کرده کنید.

 46. سلام ، سال نو مبارک عزیز
  خیلی عالی توضیح دادی فقط یک مورد رو متوجه نشدم !

  برای اونایی که فقط پاسپورت برای وقت سفارت میخوان یه جا گفتی نیاز به وثیقه نیست یه جا گفتی هست ! یکم دقیق تر اگه توضیح بدی ممنون میشم …

 47. سلام دوستمن ممنونم که تجربتو به اشتراک گذاشتی
  یسوال دارم من الان نیاز به پاسپورتم دارم ولی نمیخوام فعلا از کشور خارج بشم برای وقت سفارت میخوام
  الان من باید وثیقه بزارم یا بدون وثیقه بهم میدن ؟؟

 48. سلام وقت بخیر

  برای تایید دانشگاه باید جایی مبلغی رو واریز کنیم و ی کد دریافت کنیم و اون کد رو به دانشگاه تحویل بدیم تا تایید بزنه ؟ اون 3500 رو پرداخت کردم ولی دانشگاه از چیز دیگه ای حرف میزنه … سیستم دانشگاه هم سوخته و من همینجوری معطلم .. شما پیشنهادتون چیه

  • حقیقتش از من هیچ پولی نگرفتن و منطقا نباید هم بگیرن چون ظیفشون هست! اگر سیستمشون مشکل داره باید راهکار دیگه‌ای بدن. پیشنهاد میکنم از یه پلیس+10 بپرس. احتمالا میتونن یه نامه کتبی بدن که بدی به نظام وظیفه تا مشکلت حل بشه

 49. سلام … من تابستون گذرنامه گرفتم ولی مشکل تایپی داشت و مجبورم الان عوضش کنم

  رفتم کاراشو انجام دادم ولی مراحلشو یادم نمیاد به طور دقیق .. من پاس قبلیمو باطل کردم و توی سیستم نظام وظیفه هم بعداز پرداخت اون 3500تومن منتظر تایید دانشگاهم تا بعدش وثیقه رو واریز کنم .. دانشگاه سیستم نظام وظیفه ش خراب شده و میگه باید کلی منتظر بمونین .. تازه میگه برای تایید دانشگاه شما باید با پرداخت ی مبلغ ظاهرا 25000تومن ی کد بگیرید و اون کد رو برای ما بیارید تا ما تایید بزنیم … سوال من اینجاست که کلا نمیدونم اون کد چیه و قبلا هم برای گرفتن پاس همچین مبلغی رو واریز نکردم و کدی رو نگرفتم .. حداقل اینکه یادم نمیاد….. میخواستم بدونم شما میدونی اون پرداخت اصلا چی هست و کجا باید انجام بشه تا کد دریافت شده (اس ام اس ) رو به دانشگاه بدم و اونا تایید بزنن؟ عجله دارم و شانس من خورده به خرابی سیستم دانشگاه

  • سلام. من خودمم هیچ پرداختی نداشتم به دانشگاه و شما هم نباید داشته باشید! تایید اشتغال به تحصیل شما باید از طریق سیستم خودشون و رایگان انجام بشه. اگر سیستمشون مشکل داره شاید بتونن نامه بزنن. بنظرم به نظام وظیفه میدون سپاه برین و بپرسین (من هربار تماس گرفتم جواب درست جسابی ندادن بهم)

 50. درود و خسته نباشید میگم، خیلی خودمونی و رَوون نوشتی دمت گرم داداش
  فقط یه سوال داشتم اینکه این پاسپورتی که صادر میشه 5 سال وقت داره دیگه درسته؟
  آیا چیزی توش درج میشه که به چه دلیل صادر شده ؟ یعنی تحصیلی، سیاحتی، زیارتیه چی هست ؟
  ممنون میشم اگر اطلاع دارید توضیح بدین

  • سلام. مرسی از لطفت.
   پاسپورت 5 سال اعتبار داره دقیقا مثل یک پاسپورت معمولی. موضوع اینه که این پاسپورت وقتی برگردی ایران همچنان دستت هست اما برای خروج مجدد باز هم باید درخواست خروج از کشور ثبت کنی اما لازم نیست درخاست پاسپورت بدی. یعنی با همین پاس که میگیری میتونی کاراتو پیش ببری اما هربار که میخوای از ایران بری بیرون باید از سایت مجوز بگیری.
   و توی پاسپورت قید نمیشه که برای چه کاری گرفتی و پاسپورتی که بهت میدن کاملا مشابه یه نفر هست که سربازیش تموم یا معاف شده. ظاهر پاسپورت هیچ فرقی نداره.

  • سپاس بابت پاسختون
   توی عکس نوشته
   سفر به مقصد ترکیه بلامانع است
   یعنی حتی اگر وثیقه هم نگذاشته باشیم امکانش هست با همون پاس وارد ترکیه شد ؟!
   یا بنده اشتباه می کنم~

  • خیر. اینجا من اول وثیقه رو گذاشته بودم بعد پاسپورت برام اومد. تا وقتی وثیقه نذارین نمیتونین از کشور خارج بشید. اون مقصد ترکیه هم بالا توضیح دادم توی سایت که دارین پر میکنین باید بنویسین کجا دارین میرین.

  • راستی ببخشید یادم رفت بپرسم
   من که فارغ التحصیل شدم توی سایت نظام وظیفه شروع و پایان تاریخ معافیت رو زده
   که مال من تا دقیقا اول بهمن ۹۸ هست پایان معافیت. الان برای من بازم تایید دانشگاه مهمه یا اینکه اصلا ربطی به دانشگاه دیگه نداره چون نمیتونم مثل شما اشتغال به تحصیل بگیرم.

  • برای گرفتن مجوز خروج باید گواهی اشتغال به تحصیل بگیرین. حتی اگر معافیت داشته باشین اما درستون تموم شده باشه دانشگاه بهتون اشتغال نمیده پس نمیتونین خارج بشین.

خوشحال میشم نظرتونو بنویسین :))